وبلاگ

گاز کولر امريکايي يک کيلويي

گاز کولر امريکايي يک کيلويي

گاز کولر امريکايي يک کيلويي

گاز کولر امريکايي يک کيلويي گاز R134a یکی از پرکاربردترین ترکیبات دسته‌ هالوآلکان‌ها میباشد این گاز فریونی خواص ترمودینامیکی نزدیکی به گاز R12 دارد. تولید گاز R12 به دلایل زیست محیطی متوقف شده و گاز R134a به عنوان جایگزین R12 در کاربردهای مختلف تهویه مطبوع در نظر گرفته شد.

گاز کولر امريکايي يک کيلويي

اين گاز مبرد به گونه ‌اي فرموله شده که اتم کلر در آن وجود نداشته باشد، زيرا اتم کلر آثار بسيار مخربي بر روي لايه اوزون دارد ، خوشبختانه سالهاست که دانشمندان توانستند با حذف اين اتم در گاز r12 ، اين مشکل را رفع کنند . توجه کنيد که اين گاز بسيار به رطوبت حساس مي باشد.

گاز کولر امريکايي يک کيلويي

گاز کولر امريکايي يک کيلويي

کپسول یک کیلویی گاز کولر خودرو

از آنجا که اين گاز از هوا چگال تر است ، مخزن آن بايد در محل هايي استفاده و شارژ شود که گردش هوا کاملا وجود داشته باشد و آن محيط از تهويه مناسبي برخوردار باشد ، گاز کولر امريکايي يک کيلويي تا به بدن صدمه اي وارد نشود ، از اثرات کار با اين گاز مي توان به سخت شدن تنفس و ضعف جسمي و همچنين بالا رفتن ميزان تپش قلب و حالت تهوع اشاره کرد که اين علائم معمولا تا چند ساعت بعد رفع مي شوند ، پس نگران نباشيد .

کمپرسور

توجه کنيد که روغن مناسب گاز r134a از نوع مصنوعي و پلي استري است که کاملا با اين گاز سازگاري دارد . در حقيقت اين روغن ها کاري مي ‌کنند که رطوبت وارد اين سيستم گازي نشود . گاز کولر امريکايي يک کيلويي روغن هاي مصنوعي يکي از جاذب الرطوبه ترين روغن ها هستند که معمولاً تعميرکاران يخچال و همچنين کولر هاي ماشين و سيستم هاي برودتي هنگام مونتاژ کمپرسور از آن ها استفاده مي ‌کنند .

گاز r134a چيست؟

اين گاز يکي از پرکاربرد ترين ترکيبات گازي از دسته هالو الکان ها است که يک گاز فريوني با خواص ترموديناميکي است . از آنجا که توليد گاز r12 در سال 1996 به دلايل زيست محيطي متوقف شد ، اين گاز ( گاز r134a ) توانست به عنوان جايگزين مناسب تري ( سازگار با محيط زيست ) گاز کولر امريکايي يک کيلويي در کاربرد هاي مختلف استفاده شود و به توليد انبوه برسد .

کاربرد گاز کولر r134a يک کيلويي

اين مخزن کوچک گاز در اصل براي کولر ماشين ها استفاده مي شود. زيرا حجم آن کم است و فقط يک کيلو است . ولي از خود گاز r134a در رطوبت گير هاي هواي فشرده و دستگاه هاي خنک سازي کامپيوتر ها هم استفاده مي شود . گاز کولر امريکايي يک کيلويي همچنين اين گاز در تجهيزات چيلر ها و دستگاه هاي کولينگ بزرگ هم به کار گرفته مي ‌شود .

نکات ايمني کار با گاز r134a چيست؟

همانطور که قبلا هم ذکر شد ، اين گاز کمي سنگين تر از هوا است ، به خاطر همين ، تنفس اين گاز مي ‌تواند ضربان قلب شما را نا منظم و تند تر از حالت عادي بکند و باعث غش و ضعف و تهوع در شما بشود . بهتر است از اين گاز در مکاني استفاده کنيد که داراي تهويه استاندارد و مناسبي باشد . گاز کولر امريکايي يک کيلويي فراموش نکنيد که ضريب انتشار اين گاز مبرد بسيار بالاتر از گازهاي ممنوع شده قبلي است و اتصالات حتماً نياز به آب بندي کامل دارند .

قيمت گاز کولر گازي يک کيلويي

زيرا اين گاز تا 30 درصد بيشتر جاذب الرطوبه است . بهتر است هنگام نگهداري مخزن اين گاز را از تابش مستقيم نور آفتاب دور کنيد و آن را در محيطي کاملا خشک و خنک نگهداري کنيد . گاز کولر امريکايي يک کيلويي اين گاز اصلاً گاز قابل اشتعالي نيست ، ولي حواستان باشد که اگر اين گاز را با شعله در تماس مستقيم بگذاريد ، مي ‌تواند به گازي بسيار خطرناک و سمي توليد کند .

روغن‌ هاي سازگار با گاز مبرد R134

 • روغن پلي اُل استر ( POE )
 • روغن پلي آلکيلن گليکول ( PAG )

روغن مخصوص اين گاز، روغني مصنوعي است که به روغن پلي ال استر معروف است و از آنجا که مي ‌تواند به خوبي رطوبت را جذب کند ، سازگاري خيلي بالايي با اين گاز دارد . گاز کولر امريکايي يک کيلويي بهتر است که هرگز از روغن هاي معدني براي اين گاز مبرد ، استفاده نکنيد زيرا اين روغن ها حل پذيري خيلي کمي دارند و اصلاً مناسب اين گاز مبرد نيستند .

قيمت گاز r134a يک کيلويي

اين گاز مبرد، با فرمول شيميايي شناخته شده ي CH2FCF3، به خاطر ويژگي هاي منحصر به فردي که از خودش ، در اين سال ها نشان داده است ، توانسته است که يکي از پرکاربرد ترين ترکيبات گازها از دسته ‌ي هالو آلکان‌ ها بشود ، گاز کولر امريکايي يک کيلويي فراموش نکنيد که توليد گاز r12 در سال 1996 ميلادي به دلايل زيست محيطي مخربي که از خود نشان داد )

گاز R1234yf

گاز R1234yf هیبریدی آسیب کمتری به لایه اوزون در مقایسه با گاز R134a میرساند و تمام خصوصیات و قابلیت های گاز R134a را دارد، گاز کولر امريکايي يک کيلويي استفاده از این گاز در خودروهای هیبریدی آغاز شده است.

گاز R134a

گاز R134a کاربردهای زیادی دارد اما بسیاری آن را به‌عنوان گاز کولر خودرو می‌شناسند. این گاز غیرسمی و غیرقابل اشتعال است. علاوه بر این‌که در سیستم‌ های‌ برودتی خانگی و صنعتی استفاده می‌شود، برای به‌کارگیری در پمپ گرما و رطوبت‌گیر نیز گزینه مناسبی است. گاز کولر امريکايي يک کيلويي این گاز فریونی خواص ترمودینامیکی نزدیکی به گاز R12 دارد.

کاربرد های اصلی گاز مبرد R134

 1. کولر خودرو
 2. سیستم‌های تهویه مطبوع و پمپ گرما
 3. درایر هوا فشرده (خشک کن هوای فشرده تبریدی)
 4. سیکل تبریدِ دما متوسط و دما بالا
 5. خنک کاری اتاق سرور
 6. یخچال و فریزر خانگی

R134a جایگزین کدام گازهاست؟

گاز R134a به عنوان گاز فریونی جایگزین به جای گازهای زیر به‌کار برده می‌شود.
گاز R401A, R401B, R409A, R409B, R12

روغن سازگار با گاز مبرد فریونی r134a

 • روغن پلی اُل استر (POE)
 • روغن پلی آلکیلن گلیکول (PAG)

برند های مختلف R134 عرضه شده در بازار ایران

 • ایسکون (Isecon)
 • کولیب (COOLIB)یا استارگت (STARGET)
 • هانیول (Honeywell)
 • فروژن(Frogen)
 • مکزیکِم (Mexichem)
 • استارگِت (Starget)
 • هارپ (HARP)
 • آلفا (ALFA)

قيمت گاز r22 يک کيلويي

گاز R134 از سوی برندهای مختلفی تولید و عرضه می‌شود. این گاز به دلیل کاربردهای متنوعی که دارد در حجم‌های مختلفی نیز ارائه می‌شود. پرکاربردترین اندازه ی عرضه شده برای گاز ۱۳۴ در ایران بصورت کپسول 13.6 کیلوگرمی است. گاز کولر امريکايي يک کيلويي گاز یک کیلویی ۱۳۴ به دلیل سبکی و امکان جابجایی برای مصارف خانگی مناسب است.

گاز r410 قيمت

مبردهای مورد استفاده در آن زمان با اسامی CFC (کلروفلوئوروکربن‌ها) و HCFCs (هیدروکلروفلوئوروکربن‌ها) شناخته شده بودند. گاز کولر امريکايي يک کيلويي CFC ها خانواده ای از مواد شیمیایی است که از کلر، فلوئور و کربن تشکیل شده است. کلر موجود در این ترکیبات باعث تخریب لایه اوزون می شود.

نحوه شارژ گاز r32

گاز کولر یا R-134، با نام آیوپاک تترا فلوئور و اتن شناخته شده است. این ترکیب شیمیایی فاقد اتم کلر و دارای فرمول شیمیایی CH2FCF3 است. گاز کولر امريکايي يک کيلويي این گاز تجاری، جزوء گازهای مخرب لایه اوزون طبقه بندی می شود. علت این امر را می توان فقدان اتم کلر در فرمول مولکولی آن بیان نمود.

گاز r410 براي خودرو

این کشف باعث امضای پروتکل مونترال در سال 1987 شد. این توافقنامه توسط 180 کشور امضا شد. هدف آن حذف تدریجی تولید CFC تا سال 1995 و HCFC تا سال 2030 است. گاز کولر امريکايي يک کيلويي از ژانویه 2012، تمام 197 کشور جهان پروتکل مونترال را تصویب کرده اند.

مبردهای موجود در بازار عبارت است از

 1. CFC ها
 2. HFCs (هیدروفلوئوروکربن‌ها)
 3. HFC ها
 4. مخلوط‌های مبرد (Azeotropic، Zeotropic)

معرفی گاز کولر

گاز کولر یا R134 با فرمول شیمیائی CH2FCF3 و با نام آیوپاک ۱،۱،۱و۲ تترا فلورواتان شناخته شده است. این ماده فاقد اتم کلر است و بنابراین جزو گازهای غیر مخرب لایه اوزون طبقه بندی می شود. گاز کولر امريکايي يک کيلويي گاز مبرد R-۱۳۴a ، جایگزین گاز R-۱۲ شده است.

معروفترین برند گاز 134 موجود در بازار

آر 134، با برندهایی همچون هندی، چینی، اروپایی و آمریکایی مشاهده شده است. که هانیول Honeywell (برند آمریکایی)، معروف ترین و پر طرفدار ترین برند این گاز است. گاز کولر امريکايي يک کيلويي (گاز R134a یک کیلویی اوزیل (UISZL) با فرمول شیمیایی CH2FCF3) این گاز، خواص نزدیکی به گاز آر 12 دارد.

کاربردها و موارد استفاده

 • لوازم خانگی
 • در چیلر های بسیار بزرگ
 • در تجهیزات خنک کننده‌ خودرو
 • سیکل تبریدِ دما بالا و دما متوسط
 • در رطوبت گیر هوای فشرده
 • در خنک سازی کامپیوتر‌ها
 • و …

بهترین گاز کولر خودرو

گاز فریون r134a

این گاز به عنوان بهترین گاز کولر شناخته شده است. می توانید بهترین گزینه برای گاز کولر خودروی شما باشد.

در صورت استفاده از آن دیگر لازم نیست که نگران نفوذ روغن و نشتی آب باشید.
عملکرد بالای آن
فاقد ترکیب اضافی است.

گاز r134a اینترداینامیکس

این دسته از گازها، با داشتن مزیت های ویژه پیشرفت های فراوانی در صنعت داشتند. مزایا استفاده از این گاز عبارتند از :
کاهش دما
سیستم خنک کننده خودرو را شارژ می کند.
در مدت زمان کوتاهی درون ماشین را خنک می کند. (10 دقیقه)
کاهش هزینه ها
تمامی این موارد باعث شده است که این گاز با عنوان بهترین گاز کولر شناخته شود.

گاز r134a اینترداینامیکس

گاز r134a اینترداینامیکس

کاربرد گاز کولرR-134

امروزه کاربرد گاز 134، در سیستم های خنک کننده مطرح است. سایر کاربردهای آن عبارتند از :

*به عنوان خنک کننده در سیستم های تهویه مطبوع خانگی، تجاری و صنعتی استفاده می شود. (سیستم های خنک کننده مثل کولرهای گازی اسلیت و ‏سرمایشی، چیلرهای ‏مراکز تجاری و ساختمان های بزرگ)
*یخچال های ویترینی مغازه ها و سوپر مارکت ها، یخچال فریزهای خانگی
*در تجهیزات خنک کننده خودروها
*در خنک سازی خودروها
*در رطوبت گیرها
‏* آب سرد کن ها
*مصارف دارویی
*اسپری‌ها، عطرها، حالت دهنده‌های مو و خوشبو‌ کننده‌
*به عنوان محرک آئروسل در حشره‌ کش‌ها ، رنگ و یا مواد خاموش کننده آتش کاربرد دارند.
*تمیزکننده‌ها

جایگزین

در حال حاضر گاز R1234YF، به عنوان جایگزین این گاز انتخاب شده است. زیرا گاز 134 مخرب لایه اوزون است. و باعث گرمایش بیش از حد کره زمین است. گاز کولر امريکايي يک کيلويي سایر جایگزین های این گاز شامل موارد زیر است.

*گاز R401A
*R401B
*R409A
*R409B
*R12

گاز فریون

گاز فریون سنگین تر از هوا است. بدین جهت دقت داشته باشید که در زمان استفاده و شارژ گاز یخچال باید گردش هوا وجود داشته باشد. گاز کولر امريکايي يک کيلويي این عمل مانع صدمه به بدن می شود. اثرات احتمالی قرار گیری در معرض اثرات گاز R134a شامل موارد زیر است.

 • افزایش تپش قلب
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • تنگی نفس

گاز فریون 1 کیلویی مبرد R134a

گاز فریون 1 کیلویی مبرد R134a ، دارای فرمول ch2fcf2 است. این مبرد از اتم کلر تشکیل شده است. همان طور که می دانیم، اتم کلر به عنوان مخرب لایه اوزون شناخته شده است. گاز R134a ، گاز کولر امريکايي يک کيلويي فاقد اتم کلر است. و به لایه اوزون آسیب نمی رساند. اما این گاز به شدت به رطوبت حساس است.

تفاوت دو گاز R134 و R134a چیست ؟

به طور محاوره مبرد R134a، گاز 134 نامیده می شود. و بر روی کپسول ها R134a نوشته شده است. شاید برایتان معنی حرف a سوال باشد. که معنای آن حروف چیست ؟ گاز کولر امريکايي يک کيلويي یا اینکه آیا گاز R134a و گاز R134 با یکدیگر متفاوت هستند ؟ در سیستم نام‌گذاری مبرد، حرف a، به معنی ایزومر یا همپار بودن می باشد.

گاز r410 چيست

به طور خلاصه به این معنی است که فرمول شیمیایی هر دو مبرد یکی است. و وجه تمایز آن ها ساختار شیمیایی آن ها است. بدین جهت برخی خواص این دو گاز با یکدیگر متفاوت است. گاز کولر امريکايي يک کيلويي به طور مثال : نقطه جوش نرمال برای گاز R134 و گاز R134a به ترتیب برابر با 19- درجه سانتی‌گراد و 26- درجه سانتی‌گراد می باشد. گازی که به شکل تجاری به عنوان مبرد استفاده می‌شود، و بر روی بسته بندی آن نیز گاز R134a نوشته شده است. و رنگ کپسول آن نیز عمدتاً آبی روشن است.

گاز کولر یا گاز فریون R134a چیست ؟

گاز کولر امريکايي يک کيلويي مبرد تترافلوئورتان، یکی از گازهای مبرد موجود در بازار است که با نام های تجاری مختلفی مانند گاز مبرد R134a یا گاز فریون R134a شناخته شده است.

آیا R134 مخرب لایه اوزون است ؟

هیدروکلرو فلوئوروکربن-141b یا 1،1-دی کلرو-1-فلورواتان (HCFC141b)، به عنوان جایگزینی برای کلرو فلوئورو کربن تولید شده است. زیرا زمان ماندگاری آن در اتمسفر کوتاه است. گاز کولر امريکايي يک کيلويي از این رو مخرب لایه اوزون نیست.

نوع 1

در نوع 1 زمانی که ما درسیستم (کندانسور ، اواپراتور و لوله ها ، شیر سرویس ، فیتینگ و پرچ ها) گاز کولر امريکايي يک کيلويي دارای نشتی باشیم کل گاز سیستم تخلیه میشود که در ابتدا باید سیستم را به کمک گاز ازت نشتی یابی کرده و سپس تست و در نهایت مدار را بصورت اصولی و کامل وکیوم و در نهایت شارژ گاز کنیم.

نوع 2

در نوع 2 ، گاز در مدار موجود میباشد اما مقدار آن کم و به اندازه استاندارد نیست که میتواند به دلیل نشتی ریز ، و یا کم شارژ شدن سیستم در گذشته باشد. گاز کولر امريکايي يک کيلويي در این نوع ، نیز ابتدا اقدام به نشتی یابی و تست میکنیم و سپس به شارژ گاز کولر گازی میپردازیم.

چگونه کولر گازی را شارژ گاز کنیم ؟

دقت داشته باشید روش استاندارد که تمامی کمپانی ها و کارخانه ها در کاتالوگ محصولات خود برای شارژ گاز کولر گازی توصیه کرده اند، شارژ گاز بصورت وزنی میباشد. گاز کولر امريکايي يک کيلويي به این صورت که شما پس از انجام مراحل فوق (رفع نشتی، وکیوم و غیره) سیلندر مبرد خود را بر روی ترازو مخصوص شارژ گاز قرار داده و کولر گازی را شارژ گاز می نمایید.

کولر گازی

البته نکته مهم در این مورد این است که این مقدار توصیه شده ، متناظر با شرایط استاندارد کولر گازی میباشد ؛ گاز کولر امريکايي يک کيلويي بر حسب مقدار لوله های ارایه شده بصورت فابریک. طبیعتا با اضافه و یا کم شدن متراژ لوله مقدار شارژ گاز کولر گازی تعییر خواهد کرد.

چه مقدار گاز به کولر گازی گاز شارژ کنیم؟

برای بدست آوردن مقدار شارژ گاز کولر گازی بهترین راه استناد به پلاک فنی خود کولر گازی میباشد. بر روی بدنه کندانسور یک پلاک فنی الصاق شده که مقدار شارژ گاز را بر حسب وزن gr در ان ذکر شده. گاز کولر امريکايي يک کيلويي اما بصورت تقریبی و سر انگشتی و در نظر گرفتن شرایط استاندارد متراژ لوله مقدار شارژ گاز کولر گازی به ازای هر 12000 btu مقدار 750 گرم را در نظر میگیرند.

مقدار آمپر در شارژ کولر گازی

بر روی پلاک فنی کولر گازی مقدار آمپر نرمال مصرفی و آمپر ماکسیموم و حد بالای دستگاه درج شده است. گاز کولر امريکايي يک کيلويي توجه داشته باشید در زمان شارژ گاز کولر گازی حتماً باید آمپر دستگاه مورد بررسی قرار گیرد که از حد مجاز بالاتر نرود.

مقدار آمپر در شارژ کولر گازی 

مقدار آمپر در شارژ کولر گازی

شارژ گاز بر مبنای فشار

روش دوم که برای شارژ گاز تکمیلی و یا شارژ گاز کامل در کولر گازی استفاده می‌شود شارژ گاز توسط فشار که ابزار آن گیج فشار می باشد. بسیاری از سرویس کاران و تعمیرکاران کولرگازی چیلر و سردخانه از روش فشار برای شارژ گاز و تست گاز موجود در سیستم استفاده می‌کنند. گاز کولر امريکايي يک کيلويي توجه داشته باشید که شارژ گاز توسط گیج و فشار می تواند ما را به خطا بیاندازد.

قيمت گاز r401a

طبق قانون ، رابطه مستقیم فشار و دما همواره فشار ما تابع دمای محیط می باشد ؛ به طور مثال فشار برگشت کولر گازی در فصل زمستان و با دمای ۲۰ درجه حدود ۳۵ الی ۴۰ psi می باشد ؛ اما همین سیستم با همین مقدار مبرد در کولر گازی در دمای ۳۰ الی ۴۰ درجه ۶۵ الی ۷۰ می باشد. گاز کولر امريکايي يک کيلويي پس متوجه شدیم که فشار گاز تا به دمای محیط می باشد همچنین دمای محیط داخل اواپراتور نیز در فشار ما موثر میباشد.

مقدار شارژ گاز کولرگازی و راهنمایی انجام شارژگاز

اگر برای اولین بار سیستم نصب می شود یونیت خارجی حاوی گاز مبرد می باشد لذا نیاز به تخلیه هوای داخلی یونیت داخلی و لوله ها می باشد.
حداقل مدت زمان وکیوم کردن 15 دقیقه می باشد.
انجام تست فشار با استفاده از گیج فشار نرمال گاز R22 بین 70- 55 و گاز R410 بین 135- 120 می باشد.
باز کردن شیر سرویس یونیت خارجی پس از وکیوم کردن
نشت یابی در نقاط اتصالی یونیت داخلی و خارجی در دو سر لوله ها با استفاده از آب و صابون

تعمیر کولر گازی

شارژ گاز کولرگازی و راهنمایی و سرویس و تعمیر کولر گازی یکی از خدماتی است که در یک زمان مشخص از سال به دلیل شرایط آب و هوایی با تقاضای بسیار زیاد مواجه شده که به دلیل نیاز سریع به این خدمات گاهی اوقات به کمک گرفتن از افراد گاز کولر امريکايي يک کيلويي غیر متخصص علاوه بر انجام نشدن تعمیر کولر گازی در زمان کم با توجه به پرداخت هزینه مشکل همچنان پابرجاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *