دسته‌بندی نشده, وبلاگ

علت وکيوم کولر گازي

علت وکيوم کولر گازي

علت وکيوم کولر گازي

علت وکيوم کولر گازي وکیوم کردن کولر گازی یکی از مراحل نصب کولر گازی است و در تعمیرات کولر گازی نیز مانند رفع نشتی کولر گازی و یا تعویض کمپرسور کولر گازی کاربرد دارد.تعمیرکاران باید از این دستگاه استفاده کرده و ما در این آموزش طرز کار با وکیوم و نگهداری از پمپ وکیوم را با هم مرور مینماییم.

علت وکيوم کولر گازي

قبل از اینکه در مورد پمپ وکیوم صحبت کنیم باید بدانیم که هوا و رطوبت داخل سیکل تبرید باعث خرابی سیستم کولر گازی میشود. علت وکيوم کولر گازي بوسیله پمپ وکیوم این هوا و رطوبت را خارج میکنیم.

علت وکيوم کولر گازي

علت وکيوم کولر گازي

مدت زمان وکیوم کردن کولر گازی

بهترین زمانی که باید برای وکیوم کردن کولرگازی اسپیلت در نظر بگیریم ۴۵ دقیقه است زیرا در این زمان کاملا هوا و رطوبت از سیکل ما خارج میشود. علت وکيوم کولر گازي معمولا در هنگام نصب کولرگازی اسپیلت برای خارج کردن هوا و رطوبت از داخل لوله ها باید از پمپ وکیوم استفاده نماییم.

برای وکیوم کردن از چه دستگاهی استفاده کنیم(پمپ وکیوم یا کمپرسور)

گاهی اوقات بعضی از تعمیرکارن بجای استفاده از پمپ وکیوم از کمپرسورهای یخچال برای وکیوم کردن استفاده میکنند که این کار کاملا اشتباه و غیر قانونی و غیر استاندارد است زیرا کمپرسور شاید بتواند هوای داخل سیکل کولر گازی را تخلیه کند ولی نمیتواند رطوبت داخل کولر گازی را خارج کند و همین رطوبت بمرور زمان میتواند برای کولر گازی مشکل ساز شده و حتی منجر به سوختن کمپرسور کولر گازی شود.

قدرت پمپ وکیوم

میزان قدرت پمپ وکیوم را بر اساس کاری که میخواهیم انجام دهیم در نظر میگیریم مثلا برای چیلر پمپ وکیوم قویتری نسبت علت وکيوم کولر گازي به کولر گازی در نظر میگیریم ولی مجاز نیستیم از پمپ وکیوم قویتر برای کولر گازی استفاده کنیم زیرا امکان تبخیر روغن کولر گازی هست.

چرا باید کولر گازی را وکیوم کنیم؟

بخاطردلایل زیر وکیوم کولرگازی حتمی می باشد:

 1. حداکثر وکیوم تولید شده توسط کمپرسور 20inch می باشد و محدوده رطوبت گیری سیستم وکیوم پمپ 30inch است که کمپرسور قادر به رسیدن به این محدوده نمی باشد اما وکیوم می تواند به محدوده رطوبت گیری کمپرسور برسد.
 2. استفاده از کمپرسور برای وکیوم کردن سیستم باعث گرم شدن کمپرسور سیستم می شود و بسیار خطرناک می باشد.

نحوه هواگیری اسپلیت

در ابتدا درپوش روی شیر های خط مایع و گاز در قسمت یونیت خارجی را بردارید و مطمئن شوید که شیرها حتما بسته هستند.سپس در پوش خط گاز را باز نمایید و شیلنگ گیج مانیفولد ( گیج دو قلو ) را به آن وصل کنید و شیلنگ دیگر را به کپسول ازت وصل نمایید. شیر کپسول را به آهستگی باز کرده و فشار را به آرامی تا حدود 150 PSI بالا ببرید .سپس نقاط لازم ( محل های اتصال یا حیانا جوشکاری شده ) را با کف و صابون نشت یابی کنید .

قیمت وکیوم کولر گازی

برای وکیوم کولر گازی، نیاز به استفاده از پمپ وکیوم را دارید که قیمت آن بسیار بالا است و خرید آن برای یک بار مصرف شخصی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. علت وکيوم کولر گازي همچنین، با انجام سرویس سالیانه کولر گازی نیاز به خرید این دستگاه را نخواهید داشت.هواگیری کولر گازی، به طور کامل هنگام سرویس آن انجام می‌شود.

زمان انجام وکیوم کولر گازی

بهترین زمانی که می‌توانید برای وکیوم کولر گازی اقدام نمایید، هنگام نصب کولر گازی و راه اندازی آن است. علت وکيوم کولر گازي ولی متاسفانه مشاهده می‌شود که خیلی از شرکت های ارائه دهنده خدمات نصب کولر گازی نسبت به این کار بی توجه هستند که باعث می‌شود دستگاه کولر گازی زود خراب شود کولر گازی سرمایش مکفی و مطلوبی نداشته باشد.

دستگاه اسپیلت

برای بهبود در عملکرد دستگاه اسپیلت حتما وکیوم را به طور کامل انجام دهید. در نصب کولر گازی حتما باید از پمپ وکیوم استفاده شود، علت وکيوم کولر گازي برخی از نصاب‌ها اقدام به عمل هواگیری از شیر سرویس می‌نمایند اما این عمل به کل اشتباه بوده ودر راندمان و برودت کولر گازی تاثیری مخربی نشان می‌گذارد.

وکیوم کولر گازی به چه معنایی است

وکیوم به معنی تخلیه رطوبت و هوای درون سیستم خنک کننده و به وجود آورنده خلاء جهت تزریق گاز مبرّد می باشد هر چه عمل وکیوم و تخلیه بهتر انجام شود میزان خنک کنندگی دستگاه زیادتر شده و برای سرد کردن مدت زمان پائینی کمپرسور باید علت وکيوم کولر گازي کار نماید در نتیجه برق پائین کمتری مصرف و مدت عمر ابزار خنک کننده زیادتر میشود.

وکیوم کردن

دلیل وکیوم کردن کولر گازی گرفتن هوا و رطوبت داخل لوله های کولر گازی می باشد. علت وکيوم کولر گازي وکیوم کردن کولر گازی کمک میکند تا هوا و رطوبت احتمالی موجود در داخل لوله ها و کولر گازی گرفته شود تا گازی که داخل کولر گازی زده میشود به صورت خالص باشد و هیچ ناخالصی داخل سیکل وجود نداشته باشد درضمن وجود رطوبت احتمالی درون سیگل کولر گازی باعث آسیب دیدن جبران ناپذیر کولر گازی میشود.

وکیوم کولرگازی

وکیوم کردن کولر گازی به هنگام نصب کولر گازی و یا هنگام تعمیر کولر گازی یکی از مهمترین عملیات می باشد که عدم انجام آن می تواند باعث کاهش عملکرد کولر گازی شود. علت وکيوم کولر گازي همان طور که انجام این عمل مهم می باشد نحوه انجام صحیح آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع پمپ وکیوم

پمپ های وکیوم به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

 • پمپ وکیوم خشک (پمپ خلاء صنعتی بدون روغن)
 • پمپ وکیوم رینگ روغن (پمپ خلاء صنعتی روغن در گردش)
 • پمپ وکیوم رینگ آب (پمپ خلاء صنعتی آب در گردش)
 • پمپ وکیوم رینگ روغن (پمپ وکیوم روغنی)

پمپ وکیوم رینگ روغن به صورت روتاری (چرخشی و دوار) می باشد که در آن دو تیغه توسط روتور، 180 درجه چرخانده می شود، علت وکيوم کولر گازي هوا از یک طرف وارد شده و پس از تولید فشار پایین توسط مکانیسم پمپ خلاء روغنی، از سمت دیگر خارج می شود. پمپ وکیوم روغنی همیشه باید روغن داشته باشد و در صورت کم بودن سطح روغن آن و عدم وجود روغن در محفظه آن، پمپ خلاء رینگ روغن خیلی زود خراب می شود.

پمپ مکنده

در این مدل پمپ مکنده، روغن نقش عایق کاری، خنک کاری و روغن کاری بخش های مختلف را بر عهده دارد.خلاء تولیدی این مدل پمپ خلاء رینگ روغن بین 1 تا 0.1 میلی بار بوده و کیفیت روغن درون آن جهت آب بندی در فشار های پایین بسیار موثر است. علت وکيوم کولر گازي این مدل وکیوم پمپ روغن در گردش همچون هر وسیله دیگری که با روغن کار می کند دارای خروج بخار روغن و دود از اگزوز می باشد، پس پمپ خلا روغنی باید در فضایی با گردش هوا مستقر شود.

به صورت کلی این مدل وکیوم پمپ شامل

 1. تیغه گردان
 2. اگزوز
 3. لوله و دریپچه اگزوز
 4. فیلتر روغن
 5. دریچه تزریق روغن
 6. درجه نشان دهنده میزان روغن
 7. لوله سوپاپ
 8. محفظه جمع آوری اضافات
 9. بخش وروردی و خروجی هوا
 10. محفظه گاز بالاست
 11. دریچه گاز بالاست و غیره

پمپ وکیوم خشک

پمپ خلاء خشک در رده پمپ های مکنده با خلاء پایین قرار می گیرند که اکثرا در محیط های شدیدا خورنده به کار می روند که باقی وکیوم پمپ ها نمی توانند در آن محیط کار کنند، خلاء نهایی تولیدی در این مدل پمپ خلاء خشک بین 1 تا 10 میلی متر جیوه می باشد. علت وکيوم کولر گازي از این مدل وکیوم پمپ بدون روغن می توان به مدل اجکتیو که در محیط های با فشار هوای زیاد کار می کند و مدل پمپ وکیوم دیافراگمی که در اکثر محیط ها کار می کنند، اشاره نمود.

مزایای پمپ وکیوم خشک

 1. طول عمر بالا و طولانی
 2. اصطحلاک نسبتا پایین
 3. عاری بودن از روغن
 4. ایجاد خلاء با اعمل فشار
 5. کم صدا بودن و بدون آلایندگی
 6. حجم کم
 7. قیمت نسبتا مناسب
 8. مزایای پمپ وکیوم رینگ روغن
 9. دارای وزن سبک
 10. راندمان بالاتر
 11. ابعاد کوچک
 12. قیمت مناسب
 13. ارتعاشات صوتی و لرزشی کمتر
 14. مناسب برای ایجاد خلاء های کم
 15. منطبق با استاندارد های روز دنیا

انواع پمپ وکیوم از نظر میزان خلاء تولیدی

(از دریچه بالاست برای مانع شدن از میعان روغن در محفظه پمپ خلا صنعتی استفاده می شود و بخارات اضافی را به خارج پمپ وکیوم قبل از مایع شدن هدایت می کند.) علت وکيوم کولر گازي نحوه کار این مدل وکیوم پمپ به صورت یک روند تکراری مکش، ایجاد فشار پایین تا خلاء 0.1 میلی بار و دهش گاز از اگزوز خروجی صورت می گیرد.

پمپ وکیوم رینگ آب (پمپ وکیوم آبی)

پمپ وکیوم رینگ آب از جمله وکیوم پمپ های گردش تیغه ای می باشند که ارتعاشات کم در زمان کارکرد دارند، محبوب ترین و پر کاربردترین مدل وکیوم پمپ بوده که اکثرا در جابجایی گاز ها و مایعات مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع پمپ مکنده نیازمند یک مایع (آب) یا درزگیر می باشند که قبل از شروع به کار پمپ وکیوم، باید داخل محفظه پمپ خلاء آب در گردش تا حدی (حداقل چند اینچ کمتر از مرکز بدنه) با آب پوشانده شود. این نوع پمپ مکنده انواعی دارد که شامل موارد زیر می باشد.

پمپ وکیوم رینگ آب (پمپ وکیوم آبی)

پمپ وکیوم رینگ آب (پمپ وکیوم آبی)

تک پروانه (بسته به میزان دبی از یک یا دو ساکشن استفاده می شود.)

دو پروانه که به صورت دو پمپ وکیوم عمل می کند علت وکيوم کولر گازي (یک پمپ به عنوان پمپ وکیوم پشتیبان به افزایش خلاء می انجامد.) پمپ وکیوم آبی با بیش از دو پروانه (بیش از دو طبقه)

مزایای پمپ وکیوم رینگ آب

 1. کاهش توان مصرفی نسبت به سایر مدل ها
 2. افزایش میزان خلاء نسبت به قبل
 3. افزایش راندمان پمپ خلاء آبی
 4. کارکرد بدون لرزش
 5. عدم وجود خطا به دلیل یک تکه بودن ساختار
 6. عدم نیاز به روغن کاری داخلی
 7. جذب انواع گاز ها و مایعات
 8. طول عمر بالا و مقرون به صرفه
 9. هزینه تعمیر و نگهداری پایین

پمپ وکیوم رینگ مایع (لیکوئید رینگ)

استفاده از آن به عنوان بخار متوسط تا زیاد یک مایع یرای درزگیری می باشد، در خلاء عملیاتی تا حدود 30 تور به کار می رود و برای دستیابی به بیشتر از این مقدار خلاء، از روغن یا گیلیکول یا سایر سیالات کم فشار استفاده می شود. علت وکيوم کولر گازي دارای قابلیت اطمینان بالا به دلیل سادگی عملکرد و دارای قیمت نسبتا بالا می باشد.

پمپ وکیوم پیستون دوار (روتاری پیستون)

از جمله پمپ های خلا قیمت بالا می باشند که دارای اطمینان بالا بوده که قیمت بالای این مدل نیز حاکی از کارکرد مناسب آن می باشد. علت وکيوم کولر گازي این مدل از پمپ های مکنده صنعتی برای کاربرد های سنگین صنعتی استفاده شده به خصوص در محیط هایی که آلودگی آن بالا بوده و باید توسط پمپ خلاء پیستونی تحمل شود

پمپ وکیوم روتاری وین (پره دوار)

این نوع وکیوم پمپ دارای درزگیر روغن بوده و برای پمپاژ گاز های خنثی، خشک و تمیز به کار می رود. علت وکيوم کولر گازي محدوده وکیوم عملیاتی این مدل به 5 تور می رسد و دارای کلاس قیمتی و خلاء تولیدی رده متوسط می باشد.

پمپ وکیوم بوستر (تقویت کننده خلاء)

علت وکيوم کولر گازي پمپ وکیوم بوستر شتاب دهنده گاز ها می باشند که در مجموع منجر به افزایش ظرفیت تجهیزات خلاء می شوند (سرعت سیال تزریقی به پمپ خلا صنعتی را بهبود می بخشند).

پمپ وکیوم خشک (درای)

این مدل پمپ خلاء خشک بدون نیاز به مایع درزگیر، گاز ها را فشرده می کند و اکثرا در محیط های با خورندگی بالا مورد علت وکيوم کولر گازي استفاده می باشد که سایر وکیوم پمپ ها در این محیط ها نمی توانند کار کنند و خلاء تولیدی این مدل حداکثر تا 10 میلی متر جیوه می رسد.

کاربرد پمپ وکیوم یا پمپ خلا صنعتی

علت وکيوم کولر گازي فرآیند وکیوم یا ایجاد خلاء در موارد کوچک و خانگی تا مراکز درمانی و صنایع بزرگ کاربرد دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر می باشد.

 • جاروبرقی های خانگی
 • بیمارستان ها
 • صنایع غذایی
 • صنایع خودرو سازی
 • صنایع فلزی و چوبی
 • صنایع لاستیک سازی و پلاستیک سازی
 • ریخته گری با خلاء
 • بسته بندی
 • فرمینگ با خلاء
 • داروسازی
 • پمپ های خلاء آزمایشگاهی
 • کاربرد پمپ وکیوم یا پمپ خلا صنعتی

انواع فناوری پمپ وکیوم

پمپ های وکیوم كه توسط آن ها ذرات گازی پس از یك یا چندین مرحله متراكم سازی، پمپاژ و به فضای اتمسفر تخلیه می شوند. در این نوع وکیوم پمپ، ذرات گاز توسط تیغه های پر سرعت و بر اساس اصل انتقال حرکت پمپاژ می شوند.
پمپ های وکیوم كه توسط آن ها ذرات گاز، چگالیده شده و یا از طریق فرآیند هایی مانند تراکم کرایوژنیک یا واکنش شیمیایی یا یونی، به سطح یك جامد مقید میشوند. این مدل وکیوم پمپ نسبت به پمپ های وکیوم انتقالی خلاء بسیار بالاتری ایجاد می کنند.

محدوده فشار منفی قابل دسترس در سیستم های وکیوم

خلاء کم

محدوده فشار از 1 اتمسفر تا mbar 1 (اکثر کاربردهای وکیوم پمپ ها مانند فرآیند های خشک کردن، فرآیند
های شیمیایی، فرمینگ، تغلیظ و تقطیر مایعات، پمپاژ مایعات، انتقال مواد، فیلتراسیون و غیره در این محدوده قرار دارند.)

خلاء متوسط

محدوده فشار 1 تا mbar 10-3 (معمولا در کوره های خلاء کاربرد دارد.)

خلاء بالا

محدوده فشار mbar 10-3 تا mbar 10-7 (کاربردهای مربوط به شتاب دهنده های ذرات در این محدوده قرار دارند.)

خلاء بسیار بالا

محدوده فشار mbar 10-7 تا mbar 10-14

خلاء خیلی شدید

محدوده فشار بالاتر از mbar 10-4 (در حوزه همجوشی هسته ای کاربرد دارد.)

پمپ خلاء اولیه (پمپ وکیوم پشتیبان)

پمپ های وکیوم از لحاظ فشار عملیاتی می توانند در گروه پمپ های وکیوم اولیه (پمپ خلاء پشتیبان) یا پمپ های وکیوم ثانویه (پمپ خلاء تقویت کننده) قرار بگیرند. علت وکيوم کولر گازي پمپ های وکیوم پشتیبان در محدوده فشار کم و پمپ های وکیوم تقویت کننده در محدوده فشار بالا و بسیار بالا قرار دارند.

پمپ خلاء اولیه (پمپ وکیوم پشتیبان)

پمپ خلاء اولیه (پمپ وکیوم پشتیبان)

پمپ وکیوم اتوکلاو

اتوکلاو دستگاهی است که از هوادهی و مکش ایجاد شده توسط پمپ خلاء یا پمپ وکیوم اتوکلاو در صنایع مختلف بهره می برد. علت وکيوم کولر گازي از جمله مهمترین کاربرد های پمپ وکیوم اتوکلاو، استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها می باشد.

پمپ وکیوم تک مرحله ای و پمپ وکیوم دو مرحله ای

پمپ خلا تک مرحله ای نسبت به پمپ خلا دو مرحله ای فشار کاری کمتری داشته و خلاء کمتری ایجاد می کند. علت وکيوم کولر گازي پمپ وکیوم تک مرحله ای با قطع جریان برق به هر دلیلی، عملیات مکش را متوقف می کند اما در پمپ خلاء دو مرحله ای مکش تا مدتی پس از قطع جریان برق ادامه می یابد.

پمپ خلاء آزمایشگاهی

از کاربرد های پمپ خلاء می توان به امور تحقیقاتی و آزمایشگاهی اشاره کرد. پمپ های خلاء آزمایشگاهی از ویژگی های طراحی منحصر بفردی برخوردار هستند. علت وکيوم کولر گازي چرا که در اکثر موارد ایجاد خلاء در محدوده های فشار متفاوت باید بدون ایجاد صدا و لرزش، بدون آلایندگی، سازگار با مواد شیمیایی و خورنده و غیره انجام شود.

نحوه عملکرد پمپ وکیوم اتوکلاو

در یک دستگاه اتوکلاو برای استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی از طریق بخار دما بالا، نیاز به ایجاد خلاء می باشد. علت وکيوم کولر گازي پمپ وکیوم اتوکلاو با ایجاد مکش و تخلیه کامل هوا در محفظه مربوطه، عملکرد و بازدهی اتوکلاو را بهبود می بخشد.

پمپ وکیوم سیلیکون

در صنعت پمپ های خلاء برای حباب گیری موادی مانند انواع چسب ها، قالب های اپوکسی، قالب رزین، قالب سیلیکونی، لوله های کربنی و سیلیکونی و غیره کاربرد دارند. علت وکيوم کولر گازي پمپ وکیوم سیلیکون، خلاء مورد نیاز در مخزن دستگاه حباب گیری را تأمین می کند.

پمپ وکیوم یا خلاء چیست؟

پمپ وکیوم یا پمپ خلا تجهیزی است که برای ایجاد خلاء در موارد مصارف متنوعی کاربری دارد. علت وکيوم کولر گازي قدرت مکش یک پمپ وکیوم، نشان دهنده میزان مکش حجم گاز بر حسب متر مکعب بر ساعت (m3/h) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *