وبلاگ

تورچ جوشکاری چیست؟

تورچ جوشکاری

تورچ جوشکاری چیست؟

تورچ جوشکاری یکی از لوازم و ابزار جوشکاری به شمار می رود. در واقع تورچ با اعمال حرارت لازم در درز و اتصال فلزات موجب جوش دادن دقیق آن ها میشود. این وسیله دارای دو دهانه است که هر کی کاربردی دارند. یکی از دهانه ها محلی است برای ورود سوخت و دهانه دیگر محل ورود انواع گازهاست.

با توجه به نوع استفاده ای که از تورچ خواهید داشت باید با ویژگی های هر یک آشنا شوید.

اجزای تورچ جوشکاری

تورچ جوشکاری چیست؟ این وسیله دارای اجزای مختلفی است که از بین آن ها می توان به فنر، شعله پخش کن، لود لاینر، انتقال قدرت و … اشاره کرد.

تورچ جوشکاری

نحوه کار تورچ جوشکاری

گرمایی که به محل درز اتصال وارد می شود موجب ذوب شدن فلزات می شود. بعد از این مرحله و استفاده از مواد پرکننده ای همچون الکترود به یکدیگر متصل می شوند.

برای ایجاد کردن یک لایه جوش، اتصال محکم درز جوش و محل جوش از تورچ مخصوص جوش استفاده می کنند.(تورچ جوشکاری چیست؟)

با استفاده از تورچ جوشکاری دمای لازم برای ذوب شدن فلزات به صورت دقیق ایجاد می شود و باعث اتصال محکم دو فلز میشود. این ابزار به منظور جوش آرگون و CO2 استفاده می شود.

برای دیدن تست جوشکاری فیلتر شکن خود را روشن کنید و به تورچ جوشکاری مراجعه کنید. ( یادتون نره حتما کانال مون رو سابسکرایب کنید.)

انواع تورچ جوشکاری

بسته به نوع جوشکاری، گاز محافظ و همچنین نحوه خنک کردن انواع مختلفی از تورچ جوشکاری در بازار موجود است که با توجه به انواع آن ها به توضیحات مختصری درباره آنها می پردازیم؛

از نظر نحوه خنک کردن

1.هوا خنک

این نوع تورچ جهت جوشکاری انواع گازها  مثل اکسیژن، نیتروژن ، CO2 و آرگون استفاده می شود چرا که هنگام جوش با این گازها دمای شعله افزایش می یابد. از تورچ هوا خنک به منظور جوشکاری با شدت جریان زیر ۲۰۰ آمپر و همچنین فرآیند جوشکاری سریع استفاده می شود. این تورچ به جهت جوشکاری قوس تنگستن است.

2.آب خنک

تورچ آب خنک نیز برای زمانی قابل استفاده است که در اثر جوشکاری زیاد، خنک کردن جوش با هوا غیرممکن باشد.

 

تورچ جوشکاری چیست؟

تورچ جوشکاری چیست؟

از نظر گاز محافظ

هنگام جوش بیشترین گازی که استفاده می شود گاز آرگون یا  CO2 نام دارد که به عنوان گاز محافظ شناخته می شود.

۱- آرگون

هنگام جوش آرگون برای نگهداری بهتر تنگستن از تورچ آرگون استفاده می کنند. این کار برای بهبود فرایند جوش انجام می شود.

۲- CO2

در تورچ CO2 نیز از گاز CO2 استفاده می شود که به آن جوش میگ نیز می گویند.

 از نظر نحوه استفاده و فلز متناسب جوش

۱-پوش پول

اگر فاصله محل جوش از دستگاه جوش افزایش یابد از این تورچ استفاده می شود. حداقل کابلی که برای این تورچ مورد استفاده قرار می گیرد کابل 15 متری است. اندازه آن حدودا بین 4 الی 10 متر است.

۲-قرقره دار

در صورت انجام جوشکاری های کوچک از نوع قرقره دار استفاده می کنند. این باعث می شود که تمام اشکالات ناشی از فیدر سیم را تشخیص دهید.

۳-سیم پودری 

زمانی که حرارت سیم پودری زیاد می شود و جوشکار نتواند از سیم جوش استفاده کند از نوع سیم پودری استفاده می کنند چرا که مقاومت بالایی دارد.

۴-دودگیر

در هنگام جوشکاری که از آن دود بلند می شود برای جمع آوری آن باید از نوع دودگیر استفاده کرد.

لوازم جوشکاری

لوازم جوشکاری CO2

مهم ترین لوازم جوش تورچ جوشکاری است که بخش های اصلی آن کابل انتقال حرارت، فنر، سوئیچ، آداپتور، گردنه، شعله پخش کن، سرامیک و… می باشد. اگر هر یک از قطعات در محل مناسب خود قرار بگیرند باعث می شود عمل جوش بهتر انجام شود.

لوازم جوشکاری آرگون

در جوش آرگون نیز همانند CO2 باید از انواع تجهیزات استفاده کنید تا عمل جوش در بهترین حالت ممکن انجام شود. البته ترکیب گاز بی اثر آرگون و اکسیژن موجب بهتر شدن جوشکاری می شود.

در تورچ جوشکاری آگرون قطعاتی مثل گردنه، دنباله، کابل، سرامیک، سوئیچ و… مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که قصد خرید تورچ جوشکاری را داشته باشید می توانید از صفحه تورچ جوشکاری جنس موردنظر خود را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.