وبلاگ

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی

کولر های گازی به خاطر ظرافت و نوع ساختاری که دارند، برای نصب و تعمیر لزوما احتیاج به وسایل و ابزار خاصی دارند که به همین خاطر ممکن است در صورت استفاده از ابزار نامناسب در عملیات نصب یا تعمیر اختلال پیش آید.

تهیه لیست ابزار نصب و تعمیر کولر گازی از سری موارد پر اهمیت جهت اجرای صحیح مراحل نصب کولر گازی در انواع مختلف است. ابزار نصب و تعمیر کولر گازی از انواع تجهیزات برقراری اتصالات گرفته تا نمونه لوازم اندازه‌گیری و برقراری ارتباط در این وسیله سرمایشی را شامل می‌شود.

دسترسی به وسایل مورد نیاز نصب کولر گازی وابسته به نوع آن در شرایط متفاوتی صورت گرفته و داشتن اطلاعات کافی در خصوص نصب انواع کولر گازی در این زمینه امری ضروری است.

ظرافت و حساسیت تجهیزات وابسته به سیستم مدل‌های جدید کولر و اسپیلت اهمیت تهیه ابزار نصب و تعمیر کولر گازی بیش از پیش افزوده است.

آشنایی با ابزار نصب و تعمیر کولر گازی

کولر گازی یک وسیله پیچیده است. به همین دلیل برای نصب آن به ابزارهای مختلفی نیاز است. ابزارهایی مثل پیچ‌گوشتی و انبردست اغلب در جعبه ابزار همه وجود دارد؛ اما برخی ابزار مورد نیاز برای نصب کولر گازی ، خاص هستند و تنها نصاب و سرویس‌کارهای کولر گازی آن‌ها را دارند.ابزار نصب و تعمیر کولر گازی

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی

ابزار مورد نیاز برای این کار را می توان به دو دسته ابزار تخصصی و ابزار عمومی تقسیم کرد.

ابزار عمومی به ابزاری گفته می شود که برای اکثر کارهای تعمیر یا نصب و برای دستگاه های مختلف استفاده می شود، این ابزار می توانند شامل: (کیف ابزار، جعبه بوکس، آچار فرانسه، سیم چین، انبردست، انبر قفلی، سیم لخت کن و دم باریک، متر، انواع پیج گوشتی تخت دو سو و چهار سو، خط کش، چکش، سوهان و غیره.)

call to action

حال به ابزار تخصصی این کار می پردازیم. ابزار تخصصی در این مقاله به ابزاری گفته می شود که مخصوص نصب و تعمیر کولر گازی است و باید در انتخاب و استفاده از آنها دقت شود.ابزار نصب و تعمیر کولر گازی

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی

    اره رفت و برگشتی

10 necessary tools for installation and repairing ac unitsتوانایی این نوع اره‌ها در بریدن انواع مواد آنها را به ابزاری ارزشمند و انعطاف‌پذیر تبدیل کرده که تقریباً تمام تکنیسین‌ها برای تعمیرات خود مخصوصاً تعمیر کولر گازی از آن استفاده می‌کنند. این اره تیغه‌ای دارد که با حرکت رفت و برگشتی برای بریدن انواع مواد مانند چوب، لوله‌ها و … مناسب است.ابزار نصب و تعمیر کولر گازی

لوله بر مسی

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : لوله های مسی رابط بین یونیت داخلی و خارجی کولر های گازی اسپیلیت هستند. برای اینکه این کولر های نصب شوند، باید این لوله ها به اندازه مناسب بریده شوند و ابزاری که برای این کار استفاده می شود، لوله بر مسی است.

لوله بر های مسی طرح های مختلفی دارند و اندازه های آنها نیز بسته به نوع کار متفاوت است. ولی یک سرویسکار کولر گازی باید یک لوله بر مسی کوچک داشته باشد که بتواند در مواردی همچون برش لوله مسی برای نصب کولر ، برش لوله مسی برای تعمیر و برش لوله مسی برای تعویض از آن استفاده کند.

لوله بر های مسی تا حدود زیادی شبیه به لوله بر های آهنی هستند ولی از نظر اندازه و ظرافت بسیار کوچک تر می باشند.

call to action

برای برش لوله های مسی نباید به هیچ عنوان عجله کرد و باید به آرامی الماس لوله بر بر سطح لوله حرکت کند و به مرور دسته محکم شود تا لوله بدون له شدگی بریده شود.

هر چند برخی از استاد کاران به اشتباه برای برش لوله مسی از اره آهن بر و یا ابزار نامناسب دیگر استفاده می کنند ولی باید بدانید این کار کاملا اشتباه است و می تواند باعث شکستن و یا قاچ خوردن لوله شده و یا به راحی پرچ نشده و نشتی داشته باشند.

 پمپ خلأ (پمپ وکیوم)

10 ابزار مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : کاربرد پمپ خلأ خارج کردن رطوبت و مولکول‌های هوا و سایر گازها از سیستم کولر گازی و ایجاد یک فشار منفی یا خلأ نسبی هنگام تعمیر کولر گازی است. از این ابزار معمولاً قبل از شارژ مبرد استفاده می‌شود.

این دستگاه برای زدودن لوله ها ی تبرید از رطوبت و هوا است، چرا که وجود رطوبت و هوا در سیکل تبرید باعث خرابی کولر گازی می شود.

بعضی تعمیرکاران گاهی اوقات به جای استفاده از پمپ وکیوم از کمپرسور یخچال برای این کار استفاده می کنند.که بسیار کار اشتباهی است و کمپرسور فقط می تواند هوا را خارج کند ولی قادر به تخلیه رطوبت نیست.

در بعضی موارد استفاده ی نادرست از کمپرسور به جای پمپ وکیوم باعث سوختن کمپرسور کولر گازی می شود.

پرچ کن یا لاله کن

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : پس از آن که لوله ها به اندازه مورد نیاز بریده شدند باید پرچ شوند تا برای پیج و مهره شدن آماده شوند. این کار به وسیله ی دستگاه پرچ کن با لاله کن انجام می شود که دو مدل برقی و دستی دارد.

 

 گیج فشار مبرد

10 necessary tools for installation and repairing ac units

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : این ابزار بخشی جدایی‌ناپذیر از عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی و سیستم‌های خنک کننده است. از گیج فشار برای بررسی فشار لوله‌های کولر گازی، تشخیص نشتی احتمالی، اضافه کردن مقدار کم مبرد یا تخلیه و شارژ دوباره آن استفاده می‌شود.

برای تنظیم و شارژ کولر های گازی منیفولد در هنگام سرویس کولر گازی ابزاری ضروری است، این دستگاه به صورت آنالوگ(عقربه ای) و دیجیتال در بازار موجود است.

گیج های فشار نیز تنوع زیادی در بازار دارند ولی برای تنظیم فشار گار منیفولد یک گیج متناسب باید استفاده شود.

call to action

پیچ گوشتی با دسته‌های عایق

10 ابزار مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : هر تعمیرکاری باید یک مجموعه پیچ‌گوشتی‌های لازم را برای کار خود داشته باشد. این مجموعه باید شامل انواع پیچ‌گوشتی‌های فیلیپس، تخت، پیچ‌گوشتی‌های آلن و ستاره‌ای در انواع و اندازه‌های مختلف باشد تا بتواند از پس پیچ‌های مختلف سیستم کولر گازی برآید.

مولتی متر

مولتی متر

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : امنیت در تعمیر لوازم خانگی از جمله کولر گازی در درجه اول اهمیت قرار دارد و از آنجایی که سیستم‌های تهویه ارتباط زیادی با سیستم‌های برقی دارند، بنابراین تعمیرکاران باید مجهز به ابزارهایی جهت بررسی جریان برق در سیم‌ها و اندازه‌گیری ولتاژ و مقاومت باشند.

مولتی‌متر یک ابزار الکترونیکی است که چندین کار را با هم انجام می‌دهد. یک مولتی‌متر معمولی می‌تواند ولتاژ جریان برق و مقاومت را اندازه‌گیری کند.

مولتی‌مترها در دو مدل آنالوگ و دیجیتال وجود دارند و برای انواع فعالیت‌ها از تست‌های ساده مثل اندازه‌گیری ولتاژ باتری گرفته تا تشخیص خطا در دستگاه‌های پیچیده به کار می‌روند.

این وسیله جهت بررسی کردن خازن کولر گازی به کار می رود.

خازن ها قطعه های الکتریکی هستند که در کمپرسور و فن موتور ها در کولر های گازی استفاده می شوند و نیروی الکتریسیته را در خود ذخیره می کنند.

مولتی متر برای چک کردن این خازن ها به کار می رود و با آن متوجه می شویم آیا خازن احتیاج به شارژ دارد یا خیر.

 

 آچارهای لوله‌گیر و انبردست‌ها

10 necessary tools for installation and repairing ac units

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : داشتن یک مجموعه آچارهای لولهگیر شما را در تعمیر انواع کولر گازی کمک خواهد کرد. از آچارها برای محکم کردن پیچ و مهره‌ها استفاده می‌کنند. اتصالات کولر گازی معمولاً از جنس مس یا برنج هستند، بنابراین باز و بست آنها نیاز به آچارهای مناسب دارد.

انواع انبردست‌ها مانند انبردست‌های سوزنی، کلاغی، انبرقفلی‌ها و سیم لخت‌کن‌ها برای تعمیر کولر گازی ضروری هستند.

 اره آهن‌بُر

اره آهن بُر

 

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : برای بریدن لوله‌های مسی در تعمیر کولر گازی کاربرد دارند. از این اره برای بریدن انواع فلزات استفاده می‌شود و می‌توان تیغه آن را با توجه به نوع فلزی که برش می‌دهید تغییر داد.

تیغه‌های مختلف این اره تعداد دندانه‌های متفاوتی دارند. درست است این نوع اره‌ها مخصوص برش فلزات هستند، ولی می‌توان از آنها برای بریدن مواد دیگر مثل لوله‌های پلاستیکی و حتی سطوح چوبی هم استفاده کرد.

مانومتر

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : مانومترها برای اندازه گیری فشار در سیستم کولر گازی به کار می رود.

مانومتر ها انواع مختفلی از جمله: روغنی، تقاضای، عقربه ای، دیجیتال و دیافراگمی دارند.

زمانی که فشار کمپرسور تنظیم نیست این منجر به خرابی کل سیستم می شود، بنابراین میزان فشار با مانومتر سنجیده و برای تنظیم آن اقدام کنید.

سایکرومتر (رطوبت سنج)

سایکرومتر (رطوبت سنج)

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : از این ابزار برای اندازه‌گیری رطوبت هوا استفاده می‌شود. سایکرومتر این کار را با مقایسه تفاوت دمای بین یک ترمومتر (دماسنج) خشک و یک ترمومتر تر انجام می‌دهد. اختلاف دما بین این دو ترمومتر به مقدار رطوبت موجود در هوا بستگی دارد.

دستگاه فنر خم کن لوله ی مسی

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : برای نصب و تعمیر کولر گازی در جاهایی شما باید لوله های مسی را خم کنید تا بتوانید لوله ها را انتقال دهید.

برای این کار استفاده از لوله خم کن مخصوص ضروری است. در غیر این صورت لوله ها ممکن است بشکنند و یا آسیب ببینند.

 

ترمومتر (دماسنج)

ترمومتر (دماسنج)

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : از ترمومتر برای اندازه گیری دما استفاده می‌شود و یک ابزار بسیار ضروری در تعمیر کولر گازی است. از ترمومتر مخصوص تعمیر کولر گازی برای اندازه‌گیری دمای هوا، آب، مبرد و دمای لوله‌های مسی استفاده می‌شود.

بررسی دما برای تعیین مکان دقیق خطر یا نقص دستگاه، ضروری است.

 

نشت‌یاب مبرد

نشت‌یاب مبرد

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی : شیوه‌های متفاوتی برای تشخیص نشتی مبرد در فرایند تعمیر کولر گازی وجود دارد که یکی از راحت‌ترین راه‌ها استفاده از نشت‌یاب الکترونیکی است. در این ابزار از جریان برق برای شناسایی نشتی استفاده می‌شود.

کاهش جریان برق نشان‌دهنده نشتی مبرد است. هرچه جریان کاهش بیشتری پیدا کند، میزان نشتی بیشتر است.

 

ضرورت کاربرد ابزار نصب و تعمیر کولر گازی :

وسایل مورد نیاز نصب کولر گازی با هدف انجام صحیح و بدون ایراد راه اندازی سیستم‌های سرمایشی گازی در مدل‌های مختلف طراحی و تولید شده است. تاکید بر کاربرد ابزار نصب کولر گازی به دلیل حساسیت بالای تجهیزات به کار رفته در تولید این قبیل سیستم‌های تهویه هوا و کولر گازی است.

آشنایی با وسایل نصب کولر گازی در نمونه‌های ساده و پیشرفته شرایط را برای اجرای دقیق و بدون نقص نصب کولر گازی و اسپیلت فراهم می‌کند.

بروز مشکلات پیچیده و اختلال در سیستم سرمایشی کولر گازی و اسپیلت در صورت استفاده از وسایل نامناسب بر اهمیت کاربرد ابزار نصب کولر گازی افزوده است.

هزینه خرید ابزار نصب و تعمیر کولر گازی :

اگر در فروشگاه‌های فروش ابزار گشتی بزنید، می‌بینید که هر چقدر ابزار تخصصی‌تر باشد قیمت آن هم بیشتر است؛ البته قیمت هر ابزار به کیفیت آن هم بستگی دارد. اگر به دنبال خرید یک ابزار باکیفیت باشید، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

با توجه به این دو مورد هزینه خرید ابزار مورد نیاز نصب کولر گازی خیلی بیشتر از چیزی است که به نظر می‌آید. این موضوع ممکن است شما را مردد کند که خرید ابزار به صرفه‌تر است یا کمک گرفتن از نصاب؟

خرید ابزار لازم جهت نصب کولر گازی یا پرداخت هزینه نصب

اگر شما در خانه یک جعبه ابزار کامل داشته باشید، باز هم برای خرید ابزارهای تخصصی مورد نیاز برای نصب دستگاه باید هزینه زیادی پرداخت کنید. این در حالی است که هزینه نصب دستگاه توسط یک فرد ماهر حتی کم‌تر از قیمت منیفولد است.

خرید ابزار لازم برای نصب کولر گازی ، هزینه زیادی لازم دارد و چون این ابزارها تخصصی هستند، شما تنها برای موارد خاصی مثل سرویس کولر گازی و موارد مشابه می‌توانید دوباره از آن‌ها استفاده کنید.

با توجه به این توضیحات بهتر است به دنبال یک نصاب و سرویسکار حرفه‌ای کولر گازی باشید و از خرید ابزار مورد نیاز برای نصب کولر گازی صرف نظر کنید.

دسته بندی ابزار نصب و تعمیر کولر گازی :

ابزار مورد نیاز نصب کولر گازی همانند دیگر وسایل سرمایشی از حالت ساده تا پیشرفته طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرند. داشتن اطلاعات کافی در خصوص کاربرد وسایل نصب کولر گازی خصوصا در نوع پیشرفته از ملزومات استفاده صحیح از این وسایل است.

ابزار مورد نیاز نصب کولر گازی بر اساس نوع استفاده و ساختار طراحی شده به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی شده است. عمومیت برخی از وسایل نصب کولر گازی نشئت گرفته از کاربرد اشتراکی آن‌ها برای تعمیر و نصب انواع وسایل و لوازم است.

نمونه‌ای از ابزار عمومی نصب کولر گازی را می‌توان تحت عناوین کیف ابزار، جعبه بوکس، آچار فرانسه، سیم چین، انبردست، انبر قفلی، سیم لخت کن و دم باریک، متر، انواع پیج گوشتی تخت دو سو و چهار سو، خط کش، چکش، سوهان معرفی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *