وبلاگ

گاز r134a

گاز r134a

گاز r134a

گاز r134a یکی از گازهای مبرد موجود در بازار جهانی مبرد تترافلوئورتان می باشد که با نام های تجاری مختلفی شناخته می شود که معروف ترین آن ها گاز مبرد R134a یا گاز فریون R134a می باشد.

گاز r134a

به دلیل تاثیرات مخربب گاز R134a بر لایه اوزون و ایجاد گرمایش بیش از حد در حال حاضر گاز R1234YF برای جایگزینی این گاز فریون انتخاب شده است و در بیشتر کشور های توسعه یافته در حال استفاده و جایگزینی می باشد.

گاز r134a

گاز r134a

مشخصات فنی گاز R134a

فرمول مولکولی این گاز مبرد CH2FCF3 می باشد که شباهت های فیزیکی و شیمیایی زیادی به گاز R12 دارد و در سال 1990 به عنوان جایگزین گاز مبرد R12 انتخاب شد.

ویژگی های بارز گاز مبرد R134a

از ویژگی های بارز گاز مبرد R134a می توان به سازگاری با اکثر کمپرسور های موجود در بازار ایران از جمله کمپرسور سکاپ، کمپرسور پاناسونیک، کمپرسور اسکرال کوپلند، کمپرسور سمی هرمتیک کوپلند، کمپرسور اسکرال دانفوس، کمپرسور منیروپ دانفوس و کمپرسور اسکرال بیتزر و همچنین سازگاری با اکسپنشن ولو دانفوس و آلکو اشاره کرد.

موارد استفاده گاز R134a

از موارد استفاده گاز R134a می توان به استفاده عمده در سیستم های تبرید و تهویه مطبوع مسکونی و تجاری، انواع چیلر تراکمی و چیلر جذبی، به عنوان حلال تمیز کننده و همچنین خشک کن صنعتی و درایر تبریدی کمپرسور هوای فشرده اشاره کرد.

برند های گاز R134a موجود در بازار ایران

 • گاز R134a ایسکون
 • گاز R134a کولیب
 • گاز R134a هانیول آمریکا
 • گاز R134a فروژن انگلیس
 • گاز مبرد R134a مکزیکم
 • گاز مبرد R134a استارگت
 • گاز مبرد R134a هارپ
 • گاز فریون R134a آلفا
 • گاز فریون R134a مکس رف
 • گاز فریون R134a لروی ایسکون
 • گاز 134 ایسکون صف

گاز R134a

گاز R134a کاربردهای زیادی دارد اما بسیاری آن را به‌عنوان گاز کولر خودرو می‌شناسند. این گاز غیرسمی و غیرقابل اشتعال است. علاوه بر این‌که در سیستم‌ های‌ برودتی خانگی و صنعتی استفاده می‌شود، برای به‌کارگیری در پمپ گرما و رطوبت‌گیر نیز گزینه مناسبی است. این گاز فریونی خواص ترمودینامیکی نزدیکی به گاز R12 دارد.

تولید گاز R12

تولید گاز R12 در سال 1996 به دلایل زیست محیطی مانند گرمایش زمین و تخریب لایه اوزون متوقف شد و پس از آن، گاز مبرد R134a به عنوان جایگزینِ گاز R12 در نظر گرفته شد. در ادامه می‌توانید مشخصات و قیمت برندهای مختلف این گاز را مشاهده کرده و مدل مورد نظر خود را خریداری کنید.

HFC

این گاز از خانواده «هیدروفلوئوروکربن» یا همان HFCها است. این دسته از مبردهای فریونی دوستدار محیط زیست هستند و اثر گرمایشی اندکی دارند. گاز فریونی ۱۳۴ جایگزین مناسبی برای R12 است و خواص مشابهی با این گاز دارد.

مزایا و ویژگی های گاز مبرد R134a

 1. غیر اشتعال بودن
 2. غیر سمی بودن
 3. جاذب رطوبت
 4. درجه خلوص و کیفیت بالا
 5. کارکرد در درجه حرارت بالا

روغن سازگار با گاز مبرد فریونی r134a

کاربرد های اصلی گاز مبرد R134

کولر خودرو
سیستم‌های تهویه مطبوع و پمپ گرما
درایر هوا فشرده (خشک کن هوای فشرده تبریدی)
سیکل تبریدِ دما متوسط و دما بالا
خنک کاری اتاق سرور
یخچال و فریزر خانگی

R134a جایگزین کدام گازهاست؟

گاز R134a به عنوان گاز فریونی جایگزین به جای گازهای زیر به‌کار برده می‌شود.
گاز R401A, R401B, R409A, R409B, R12

خرید گاز r134 با گواهی اصالت

گاز R134 از سوی برندهای مختلفی تولید و عرضه می‌شود. این گاز به دلیل کاربردهای متنوعی که دارد در حجم‌های مختلفی نیز ارائه می‌شود. پرکاربردترین اندازه ی عرضه شده برای گاز ۱۳۴ در ایران بصورت کپسول 13.6 کیلوگرمی است. گاز یک کیلویی ۱۳۴ به دلیل سبکی و امکان جابجایی برای مصارف خانگی مناسب است.

سیستم‌ تبرید

البته گاز r134a علاوه بر استفاده به عنوان مبرد در سیستم‌ های تبرید تراکمی، دارای کاربردهای دیگری نیز می‌باشد. از جمله کاربرد های گاز R134a در صنایع پلاستیک، داروسازی، گاز تمیز کننده و … می‌باشد. همچنین در سیستم‌های خنک‌کننده رایانه‌ها نیز بکار می‌رود. معروفترین و معتبرترین برند گاز R134a هانیول Honeywell می باشد که یک برند آمریکائی است.

تترافلوئورواتان

تترافلوئورواتان یا R134a (به انگلیسی Tetrafluoroethane) با فرمول شیمیایی CH۲FCF۳ یک ترکیب شیمیایی است؛ که جرم مولی آن ۱۰۲٫۰۳ g/mol می‌ باشد. شکل ظاهری این ترکیب، گازی بی ‌رنگ است. گاز فریون R134 ماده خالصی است که اغلب جايگزين R12 بوده و در صنايع مربوط به خودروسازی تجهيزات کوچک، چيلرهای صنعتی و تجاری و سوپر مارکت ها با تبريد در دمای متوسط بکار می رود. این مبرد که به گاز کولر خودرو نیز معروف است.

چگونگی نامگذاری گاز های فریون

دلایل زیادی برای نحوه نامگذاری مبرد ها به شکل کنونی وجود دارد که مهم ترین آن آغاز نامگذاری از اولین تولید کننده مبردها به صورت قراردادی می باشد. در این قرارداد حرف R که در زبان انگلیسی معادل refrigerant است برای تمام مبرد ها به کار میرود و دیگر حروف و اعداد نمادی از ترکیب شیمیایی مبرد است.

مبرد

برای نامگذاری مبرد ها یک فرمول کلی Rxyz در نظر گرفته می شود و با مقداردهی به هرکدام از مجهولات نام مبرد مشخص می شود. به عنوان مثال برای پارامتر x در صورتی که مبرد دارای هیدروکربن متان باشد عدد صفر، هیدروکربن اتان 1 و هیدروکربن پروپان عدد 2 در نظر گرفته می شود.

گاز مبرد r134a

بنا به این تعریف می توان گفت که گاز مبرد r134a دارای هیدروکربن اتان بوده و از 2 اتم هیدروژن تشکیل شده است، همچنین در ساختار این گاز 4 اتم فلوئور وجود دارد. البته در انتهای نام گاز مبرد r134a یک حرف اضافی نیز مشاهده می شود. این حرف برای تعیین درصد خلوص و ترکیب مبرد استفاده می شود.

ویژگی های گاز مبرد R134

به دلیل این ‌که نقطه جوش پایینی در این گاز وجود دارد ، باعث می‌شود تا این گاز نقش خنک کنندگی و سرمایشی داشته باشد و بتواند در صنعت و بسیاری از موارد مورد استفاده عموم قرار بگیرد. می توان نقطه بحرانی گاز مبرد R134A را 101.1 درجه سانتی‌گراد عنوان کرد. این گاز به شدت جذب‌ کننده رطوبت است و حدوداً 30 برابر نسبت به گاز مبرد R12 توانایی و قدرت جاذبه رطوبت را دارد.

r134

گاز r134 غیر سمی می باشد و می‌تواند رطوبت را به خود جذب کند . گاز r134a غیر قابل اشتعال می باشد و دارای یک فیلتر مخصوص و جداگانه است. درجه خلوص گاز R134 99/95 درصد می باشد . همچینین گاز R134a روغن طبیعی را ترکیب روغن مصنوعی نمی‌کند و فقط دارای روغن پلی استر می باشد. لازم به ذکر است که بگوییم میزان شارژ آن در مقابل گاز R12 کمتر می‌باشد و نقطه جوش آن در دمای 27- درجه می باشد.

134

گاز R134 در مقابل آتش تجزیه می‌شود و بخار اسیدی فسوژن تولید می‌کند. باید دقت کنید زیرا در هنگام تماس با این گاز سوزش چشم و بدن را مشاهده می‌کنیم و ممکن است در ریه‌ ها نشست ‌کند و بسیار خطرناک باشد. همچنین در محیطی که حجم گاز R134 بیشتر از 20 درصد است تنفس کردن باعث نامنظمی ضربان قلب می باشد و تنفس این گاز باعث توهم می شود.

نکات حائز اهمیت در مورد گاز مبرد r134a

همچنان باید این نکته را به خاطر سپرد که در هنگام جایگزینی با آن باید روغن گاز R12 را خارج و روغن پلی اویل استر در محیطی خشک جایگزین آن شود . مقدار گازی که قرار است جایگزین گاز R12 شود تقریباً نصف می باشد و این نکته را حتماً باید رعایت کرد.

نشتی گاز r134a

نشتی گاز r134a از گاز R12 بیشتر می باشد . به خاطر این ‌که مولکول R134a کوچک ‌تر است و حداکثر رطوبت مجاز آن gm100 می باشد. وجود حتی یک قطره آب در سیستم برودتی گاز R134 کل بحث سرما زدایی را منتقل خواهد کرد.

روغن سازگار با گاز مبرد R134

روغن مخصوص کمپرسور گاز مبرد R134 مصنوعی به نام پلی استر است که این روغن به ‌شدت می‌تواند رطوبت را به خود جذب کند . یعنی صد برابر روغن‌ های معدنی قابلیت جذب رطوبت را دارد .این روغن با گاز های مبرد R134a سازگاری مطلوبی دارد و می‌تواند با آن حل شود و متناسب برای عایق ‌های سیم پیچ موتور می‌باشد . روغن‌ های معدنی با مبرد های HFC سازگاری به سزایی ندارد . به دلیل این‌ که نمی‌تواند در آن حل شود و روغن مناسبی برای گاز مبرد R134 نیز نمی‌ باشد.

روغن سازگار با گاز مبرد R134

روغن سازگار با گاز مبرد R134

کمپرسور مناسب برای گاز R134a

به دلیل این‌ که حجم مخصوص گاز مبرد R134 نسبت به کمپرسور R12 بین 10 تا 25 درصد کمتر می‌ باشد و ظرفیت جا به جایی کمپرسور آن کمتر است. به همین دلیل باید بتوانیم حجم سیلندر بیشتری را برای کمپرسور گاز مبرد R134 انتخاب کنیم و از این طریق باعث شویم توان و قدرت کمپرسور گاز مبرد R134 به میزان 10 درصد بیشتر شود.

تاریخچه گاز r134

تاریخچه مبرد R134a به دهه 1990 میلادی باز می‌گردد. مبرد R12 که تا آن زمان بسیار پرکاربرد بود، اثرات زیست محیطی بسیار نامطلوبی را بر جای می‌گذاشت. گاز r134a از جمله تخریب لایه اوزون و ایجاد باران‌ های اسیدی. گاز R12 دارای GWP معادل 10900 در بازه صد ساله و ODP برابر با 0.82 است.

کندانسور و اواپراتور

به دلیل این‌ که کمپرسور گاز مبرد R134 دارای حجم جا به جایی نسبی بیشتر از کمپرسو های قبلی می باشد باید حجم کندانسور حدود 10 درصد افزایش یابد . گاز r134a اما عموماً اواپراتور و کندانسور هایی که برای مبرد گاز R12 برنامه‌ ریزی شده‌ اند. همچنان می‌توانیم برای گاز مبرد R134 استفاده لازم استفاده کنیم.

فیلتر درایر

گاز مبرد r134a یکی از پرکاربرد ترین گاز های تبریدی است که در بسیاری از وسایل نیازمند سرمازا مورد استفاده قرار می گیرد. گاز r134a برخی گازها تنها قابلیت استفاده در یک یا دو گروه خاص از وسایل را دارند اما گازی مانند گاز مبرد r134a در بسیاری از وسایل، چه صنعتی و چه خانگی قابل استفاده و کاربردی می باشد که در ادامه به برخی از این وسایل اشاره خواهیم کرد.

سیکل تبرید دما

علاوه بر وسایلی که تا اینجا معرفی شد، گاز مبرد r134a در هر وسیله ای که نیاز به یک سیکل تبریدی داشته باشد نیز قابل استفاده است. گاز r134a به عنوان مثال برای یخچال یا دستگاه های برودت ساز، موتورهای حرارتی و… که یک سیکل تبریدی دارند می توان از گاز مبرد r134a استفاده کرد.

کولر های گازی خانگی

اولین وسیله ای که گاز مبرد r134a در آن مورد استفاده قرار می گیرد کولرهای گازی خانگی یا اسپلیت ها هستند. برای خنک کردن محیط توسط اسپلیت ها نیاز است که گرمای محیط توسط کولر جذب شده و باد سرد با تبرید هوای گرم به محیط داخل منزل وارد شود. این فرآیند و تبرید گاز نیاز به یک ماده مبرد برای هدایت گرما و تقطیر آن دارد که در بیشتر کولر های گازی امروزی این ماده، گاز مبرد r134a می باشد.

خنک کننده خودرو

موتور خودروها بعد از مدتی کار کردن در اثر حرارت فعالیت و محیط گرم شده و این گرما در صورت عدم دفع می تواند به موتور آسیب بزند. اتلاف سوخت، خطر انفجار و… گاز r134a از جمله مشکلاتی است که گرمای بیش از حد در ناحیه موتور خودرو به همراه دارد. برای خنک شدن این وسیله بخصوص در ماه های گرم سال نیاز به یک ماده تبریدی است که در برخی خودروها این ماده گاز مبرد r134a می باشد.

چیلرهای بزرگ

چیلرها از نظر کارایی مشابه کولر های گازی خانگی هستند. این دسته وسایل که بیشتر در کارخانجات و مراکز صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند، با تولید آب سرد برای هواسازها یا فن کویل ها یک محیط بزرگ را خنک می کنند. همچنین در تهویه هوای یک ساختمان نیز چلیرها کاربردی می باشند. این وسیله نیز برای جریان هوا و ایجاد آب خنک نیاز به یک مبرد دارد که همان گاز مبرد r134a می باشد.

درایر هوای فشرده

هوای فشرده معمولا دارای رطوبت و… است که می تواند به وسایل و قسمت های داخلی یک دستگاه آسیب برساند. به خصوص در دستگاه هایی که به دلیل انتقال حرارت احتمال ماندگاری رطوبت در آن ها بیشتر است نیاز به وسیله ای برای خشک کردن محیط داخلی بیشتر احساس می شود. گاز r134a به منظور این کار می توان از یک دستگاه به نام درایر استفاده کرد.

خنک کننده کامپیوتر

همانند خودرو، فن کامپیوتر نیز از زمان روشن کردن دائما در حال کار است. در محیط های گرم ممکن است حرارت اطراف فن به حدی زیاد شود که موجب ذوب کردن سیم های اطراف یا سوختن موتور و فن دستگاه شود. گاز r134a به این منظور از گاز مبرد r134a در حجم مناسب برای خنک کردن محیط داخلی کامپیوتر هایی که امکان ایجاد فضا برای عبور و مرور هوا ندارند استفاده می شود.

مبرد R-134a

مبرد R-134a به شدت جاذب رطوبت است (حدود 30 برابر R-12 ) قبل از شارژ گاز از عدم وجود رطوبت در سیکل اطمینان گاز r134a حاصل کنیم زیرا در مجاورت آب هیدرولیز شده وبا روغن ترکیب می شود واسید تولید می کند که به شدت به عایق های سیم پیچ موتور صدمه می زند ودر نهایت باعث سوختن موتور می گردد.

کندانسور و اواپراتور R-134a

چون کمپرسور R-134aدارای حجم جابجایی نسبی بیشتری است لذا حجم کندانسور می بایست افزایش یابد-10درصد-اما گاز r134a عموما اواپراتور وکندانسورهایی که برای R-12طراحی شده را نیز می توان برایR-134aاستفاده کرد.

کمپرسور R-134a

به دلیل حجم مخصوص بالاترین گاز ظرفیت جابجایی کمپرسور آن نسبت به کمپرسور R-12 بین 10 تا 25 درصد کمترمی شود گاز r134a درنتیجه باید حجم سیلندر بزرگتر انتخاب شود وباعث بیشتر شدن توان وقدرت کمپرسور R134a به میزان 10درصد می شود.

لوله مویی R-134a

گاز r134a به خاطر شرایط ترمو فیزیکی این مبرد R-134a باید طول لوله مویی حدود ۱۰تا۱۵ درصد بلندتر انتخاب شود.

فیلتر درایر R-134a

گاز r134a به دلیل جذب رطوبت بیشتر R-134a باید از فیلتر ودرایری استفاده کرد که نسبت به فیلتر درایر R-12 حداقل 1/4 بیشتر رطوبت جذب کند.

پمپ و کیوم R-134a

خلا یعنی کم کردن فشار سیستم به اندازه کافی (29 INHG) که مناسب شارژو گاز باشد وتمام رطوبت باقیمانده در سیکل بخار تخلیه گرددتا از خشک بودن داخل سیستم مطمئن شویم برای همین بهتر است گاز r134a از پمپ وکیوم قوی با ظرفیت 8 متر مکعب برساعت به بالااستفاده شود.

نحوه وکیوم

در خصوص مبرد R-134a علاوه بر دقت در پاکیزگی محیط کار -نحوه وکیوم -شارژ مبرد واستفاده از تجهیزات مخصوص مانند گیج واتصالات- باید هنگام سرویس دهانه ورودی وخروجی لوله های باز واتصالات سیستم تا لحظه قبل از شارژ (مانند کمپرسور -درایر-کندانسور) گاز r134a بسته بماند تا از نفوذ رطوبت وهوای کثیف به داخل سیستم جلوگیری شود.

موارد ایمنی برای مبرد R-134a

۱) استفاده صحیح از تجهیزات ایمنی مانند دستکش-عینک و..
۲) کارگاه باید مجهز به سیستم تهویه باشد
۳) محیط عاری از رطوبت وتمیز باشد
۴) استفاده از وسایل شارژ جداگانه ومخصوص برای مبرد R-134a زیرا ضریب انتشار R-134a نسبت به R-12بیشتر است یعنی اتصالات باید بیشتر آب بندی شوند.
۵) محل نگهداری سیلندر از تابش مستقیم نور خورشید وحرارت دور باشد ودر جای مرطوب قرار نگیرد
۶) در هنگام تعمیر سعی کنید مبرد را بازیافت کنید

خصوصیات مبرد R-600a

در سال ۱۹۹۳ اولین یخچال و فریزر توسط شرکت آلمانی لیبهر با این مبرد ساخته شد.

۱) از گروه مبرد HC است.

۲) از نظر زیست محیطی قابل قبول می باشد.

۳) باعث تخریب لایه ازون نمی شود.

۴) از تولن سرمایی خوبی در یخچالها وفریزرها برخوردار است

۵) به عنوان جایگزین مبرد R12 معرفی شده است.

۶) تنها عیب آن این است که خاصیت اشتعال زایی دارد.

گاز R134a چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

بدون شک اهمیت گاز های خنک کننده یا مبرد بر هیچ‌کس پوشیده نیست و همگان می دانند که باد خنک یا سرد توسط گاز های خنک کننده در انواع وسایل سرمایشی و دستگاه های تهویه هوا مثل انواع یخچال های خانگی، کولر های گازی و اسپلیت توسط گاز مبرد تولید می شود. گاز r134a امروزه انواع مختلفی از گاز مبرد مثل هیدروفلوروکربن‌ها و هیدروکربن ها تولید می شوند

جايگزين گاز r32

گاز مبرد R134a یا تترافلوئورواتان با فرمول شیمیایی CF3CH2F از دسته HFCها و خانواده هالوآلکان‌ها به حساب می‌آید. بعد از ممنوعیت گاز R12 در سال 1990 به دلیل تاثیر مخرب آن بر لایه اوزون، گاز R134a به عنوان جایگزین آن انتخاب شد. گاز r134a فرمول مولکولی این گاز مبرد شباهت‌های فیزیکی و شیمیایی زیادی به گاز R12 دارد و به دلیل عدم وجود کلر، بر روی لایه ازون تاثیر مخربی نمی‌گذارد.

جايگزين گاز r32

جايگزين گاز r32

ویژگی‌ها

غیر قابل اشتعال
غیر سمی
غیر خورنده بودن
جاذب رطوبت
درجه خلوص و کیفیت بالا
کارکرد در درجه حرارت بالا
سازگاری با اکثر کمپرسورهای موجود در بازار ایران
سازگاری با انواع شیر انبساط

قيمت گاز r410

گاز مبرد R134a در مقایسه با گاز R12 از ضریب هدایت حرارتی بهتر، گرمای نهان بیشتر و توانایی انتقال حرارت بالاتری برخوردار است همچنین از نظر زیست محیطی نیز مورد قبول می‌باشد. R134a به شدت جاذب رطوب است، قبل از شارژ گاز از عدم وجود رطوبت در سیکل، اطمینان حاصل کنید. گاز r134a این گاز از هوا سنگین‌تر است و چنان چه مکان مورد استفاده از تهویه مناسب برخوردار نباشد.

2 دیدگاه در “گاز r134a

 1. مسعود قدس بین جهرمی گفت:

  سلان و صبح بخیر
  بی زحمت قیمت گاز r134a ایسکون و refregrant را بفرستید تا سفارش دهم.
  با تشکر

 2. آراد برودت گفت:

  سلام وقت بخیر قیمت های تمامی محصولات در سایت درج شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *