وبلاگ

پروانه کولرگازی چیست ؟

پروانه کولرگازی چیست ؟

پروانه کولرگازی چیست ؟

تقریبا همه افراد با کارایی کولرهای گازی و قابلیت خنک کنندگی آن آشنا هستند ولی نسبت به کارایی قطعات کولرهای گازی و قسمت های داخلی آن هر کسی واقف نیست.  یکی از قسمت های داخلی کولرهای گازی قسمت پروانه کولرگازی است که کارایی مخصوص به خود را دارد.

کولر گازی اسپیلت دارای دو قسمت مجزا از یک دیگر میباشد: یونیت (پنل) داخلی و یونیت (پنل) خارجی این دوجز با همکاری یکدیگر، سیکل سرماسازی و تهویه مطبوع را در خانه شما ایجاد میکند.

دو فن در هر یک از اجزای یونیت های کولر گازی تعبیه شده است، با توجه به نحوه عملکرد کولرگازی وظیفه اصلی فن کولر گازی در پنل داخلی ایجاد جریان هوا ما بین کویل (سیم پیچ) اواپراتور است تا هوای ایجاد شده خنک و با کمک پره های فن به بیرون (فضای اتاق) پرتاب شود. وظیفه فن کنداسنور نیز به جریان انداختن هوا مابین کویل کندانسور و گرفتن گرمای آن میباشد.

بخش های کولرگازی

پروانه کولرگازی چیست ؟

پروانه کولرگازی چیست ؟

پروانه کولرگازی چیست ؟

کولرهای گازی به دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تقسیم می شوند. دو بخش داخلی و خارجی از طریق لوله های رابط مسی به همدیگر متصل شده است. این دو بخش گرما و سرما را فراهم می کنند. در واقع در قسمت خارجی که همان یونیت خارجی است، انتقال هوا از طریق کندانسور باعث تبادل حرارت می شود.

پروانه کولرگازی

این قسمت مربوط به یونیت خارجی است و با توجه به ظرفیت گرما و سرمایی که تولید می کند نقش مهمی در انتخاب طرح اولیه کولرهای گازی دارد.

پروانه کولرگازی چیست ؟ نکات قابل توجه در استفاده از پروانه

نکته ای که در این باره مطرح است  توجه به اندازه قطر پروانه کولرگازی و تعداد پرهای موجود در آن است که باعث می شود از مشکلات و اختلالات ناشی از آن ها در عملکرد و کارایی دستگاه جلوگیری شود.  پس دانستن قطر داخلی و خارجی بلوور فن اولین قدم برای خرید پروانه کولرگازی می باشد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که پیش از بسته شدن روی دستگاه از بالانس آن و در مرکز بودن پروانه هم سو با موتور فن اطمینان حاصل کنید چرا که به دلیل تنوع قالب ها و مواد ریخته گری آن ها حتما باید ببینید که پروانه به درستی نصب شده باشد.

اگر به هر دلیلی بالانس صورت نگیرد و پروانه به درستی نصب نشود عمل خنک کنندگی با لرزش و صدای خیلی زیاد موجب سلب آرامش شما خواهد شد.

ساختار پروانه

ساختار انواع پروانه کولر گازی

پروانه کولرگازی چیست ؟

پروانه کولر گازی با توجه به میزان ظرفیت سرمایش و گرمایش دستگاه تهویه مطبوع انتخاب می شود که این انتخاب در ابتدای طراحی اولیه نقش بسیار مهمی ایفا می کند به همین خاطر در صورت نیاز  به تهیه پروانه کولر گازی ، دقت به قطر قطر پروانه فابریک دستگاه باعت جلوگیری از اختلالات آتی در عملکرد دستگاه تهویه شما خواهد شد.
به همین خاطر در صورت نیاز به خرید پروانه کولر گازی اندازه گیری قطر داخلی و خارجی بلوور فن از مهم ترین نکات قابل توجه می باشد.

پروانه کولرگازی یه شکل یک دایره برش خورده است. این دایره طرح ها را از هم جدا کرده است. با به چرخش درآمدن پروانه و عبور کردن جریان باد از سطح کندانسور گرما را دفع می کند و عملکرد سیستم را بهبود می بخشد.

اتصال پروانه کولرگازی به فن به این صورت است که از یک پیچ و شب چفت می شود. همچنین به عنوان یک نگهدارنده استفاده می شود.

فن کولرگازی تا چند سال عمر می کند؟ پروانه کولرگازی چیست ؟

این اتفاق که فن کولرگازی از کار بیفتد ممکن است بعد از چند سال کار کردن مداوم رخ دهد. در مناطقی است که گرد و غبار و ریزگرد به کرار اتفاق می افتد پروانه کولرگازی از کار می افتد. خراب شدن پروانه موجب نفوذ ریزگردها در قسمت داخلی پروانه می شود و آن را از بالانس خارج می کند.

راه حلی که برای این مشکل به کار می برند این است که پروانه را جدا کنند. سپس به شستشوی  این قسمت بپردازند.

همه چیزهایی که باید از کار نکردن فن کولر گازی بدانید

با خرید یک کولر گازی می توانید به جنگ گرما بروید. اما کولر گازی که این روزها یکی از محبوب ترین سیستم های تهویه مطبوع به شمار می رود، می تواند رفته رفته و طی مرور زمان با مشکلاتی مواجه شده و در نهایت از کار بیفتد. ما در این مطلب از بخش مقالات دماتجهیز، به بررسی تمامی علت های کار نکردن فن کولر گازی می پردازیم.

علت های کار نکردن فن کولر گازی

رفته رفته می بایست خود را برای استفاده از کولر گازی و یا کولر آبی آماده کنیم. چرا که هنگام گرم شدن هوا، این کولرها هستند که می توانند فضایی مطبوع را برای ما ایجاد نمایند. امروزه استفاده از کولر گازی در مناطق گرم شهرهای مختلف افزایش یافته است، چرا که بی تردید این دستگاه قدرت بالاتری نسبت به کولرهای آبی در خنک سازی هوا دارد.

پروانه کولرگازی چیست ؟

مانند هر وسیله ی دیگری، کولر گازی هم می تواند معیوب شود که یکی از آن ها، کار نکردن فن کولر گازی می باشد.
بی تردید یکی از اجزای مهم و اصلی کولرهای گازی فن می باشد که ممکن است به دلایل مختلفی، از کار بیفتد. اما آیا دلایل کار نکردن فن کولر گازی را می دانید؟ ما در این مطلب تمامی دلایل کار نکردن فن این دستگاه را به طور کامل توضیح می دهیم.

پروانه کولرگازی چیست ؟

پروانه کولرگازی چیست ؟

خازن

پروانه کولرگازی چیست ؟ سوختگی خازن یکی از علل ساده اما مهم در کار نکردن فن کولر گازی می باشد. در صورت هرگونه مشکلی در این قطعه که از طریق پایه های الکتریکی به کمپرسور متصل است، فن کار نخواهد کرد. بررسی خرابی در خازن به کمک یک مولتی متر میسر است.

موتور فن دوال شفت

پروانه کولرگازی چیست ؟ یکی از علت های کار نکردن فن کولر گازی، می تواند وجود اشکال در موتور فن دوال شفت باشد. در موتور فن گردشی، دو پروانه وجود دارد که هر کدام از آن ها در دو سوی موتور قرار گرفته اند. موتور فن دوال شفت به بیرینگ هایی مجهز هستند که طی گذشت زمان و در استفاده های مکرر، شل، ساییده و یا خمیده می شوند. برای تشخیص خرابی این قسمت، می بایست شفت موتور را بچرخانید و تکان دهید. در صورتی که شفت ها شل بوده و یا در چرخیدن مشکل داشتند، می بایست موتور فن را تعویض نمایید.

موتور فن

پروانه کولرگازی چیست ؟ وجود ایراد در موتور فن هم می تواند یکی از علل کار نکردن فن کولر گازی باشد. برای بررسی این قسمت می بایست پروانه را با دست بچرخانید. توجه داشته باشید که پروانه باید توانایی آزاد چرخیدن را داشته باشد. در غیر این صورت احتمالا بیرینگ های موتور ساییده شده اند. همانطور که در بالا گفته شد، در صورت ساییده شدن بیرینگ ها، می بایست موتور را تعویض نمایید. اما اگر تیغه ها به راحتی چرخیدند، می بایست جریان برق به موتور فن را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه مشکلی در اتصال برق به این قسمت وجود نداشت، احتمال خراب بودن موتور قوت می گیرد که در این حالت می بایست اقدام به تعویض آن نمایید.

بورد رله

پروانه کولرگازی چیست ؟ این قطعه وظیفه ی تامین ولتاژ تعداد زیادی از اجزای سیستم تهویه مطبوع را تامین می کند که یکی از این قطعات موتور فن می باشد. اگر این قطعه به درستی کار نکند، می تواند به یکی از علل کار نکردن فن کولر گازی تبدیل شود. اما بهتر است قبل از تعویض بورد رله، می بایست ابتدا از سالم بودن سایر قطعات اطمینان حاصل کنید، چرا که اغلب در این مورد دچار اشتباه می شویم. پس پیش از تعویض این قطعه، لازم است تا خازن موتور فن و یا خود فن را مورد بررسی قرار دهید.

بورد اصلی کنترل

بورد کنترل اصلی

پروانه کولرگازی چیست ؟ ولتاژ کلیه اجزای سیستم تهویه مطبوع به کمک این قطعه تامین می شود. چنانچه مشکلی در این قطعه وجود داشته باشد، کمپرسور نمی تواند جریان برق دریافت نماید. البته می بایست پیش از تعویض این قطعه، قطعات دیگر را بررسی کنید تا هزینه ی بیهوده ای را بابت تعویض بورد کنترل متحمل نشوید.

ترموستات

پروانه کولرگازی چیست ؟ اگر ترموستات که وظیفه ی رصد هوا را دارد، دچار مشکل شود، می تواند به کار نکردن فن کولر گازی بیانجامد. این قطه با بررسی دمای هوا، کلید جریان برق و کمپرسور را قطع و وصل می کند. در صورتی که این قطعه خراب باشد، فن کولر گازی کار نخواهد کرد. برای بررسی ترموستات می بایست سیستم تهویه هوا را برای سردسازی محیط تنظیم نمایید و آن را روشن کنید. اکنون به کمک یک مولتی متر، از ورود جریان برق به این قسمت اطمینان حاصل کنید. در صورت نبود جریان ورودی برق، باید نسبت به تعویض ترموستات اقدام نمایید.

ترموستات کنترل دما

پروانه کولرگازی چیست ؟ اگر ترموستات کنترل دما دچار مشکل شود، می تواند سبب کار نکردن فن کولر گازی شود. این قطعه به رله های تماسی الکترونیکی مجهز هستند که ممکن است طی زمان، بسوزند. چنانچه رله های تماسی سوخته باشند، ترموستات به درستی کار نخواهد کرد. به منظور بررسی این قسمت می بایست به کارکردن کمپرسور و فن توجه کنید. حین کار کمپرسور، فن موتور هم باید کار کند. در غیر این صورت، می بایست موتور فن و یا خازن موتور آن را بررسی کنید. اگر هر دو قطعه، یعنی کمپرسور و موتور فن کار نکنند، نوبت به بررسی برق ترموستات کنترل دما می رسد که باید این کار را به کمک مولتی متر انجام دهید. در صورتی که جریان برقی به این قسمت وارد نمی شد، میباست ترموستات را تعویض نمایید.

ترمیستور

پروانه کولرگازی چیست ؟ این قطعه دمای اتاق را بررسی کرده و تشخیص می دهد. ترمیستور که به بورد کنترل متصل می باشد، در صورت خرابی منجر به کار نکردن فن کولر گازی می شود. برای تست این قطعه، می بایست از یک مولتی متر استفاده کنید که در صورت نبود جریان برق در این قطعه، تعویض ترمیستور راه حل مشکل کار نکردن فن کولر گازی خواهد بود.

موتور دمنده

پروانه کولرگازی چیست ؟ اگر موتور دمنده سوخته و یا معیوب باشد، منجر به کار نکردن فن کولر گازی می شود. برای تشخیص سلامت موتور دمنده، باید تست را از تیغه های فن آغاز نمایید. چنانچه پروانه ها نتوانند آزادانه بچرخند، می بایست موتور دمنده را تعویض کنید. در مرحله ی بعدی باید جریان برق ورودی به این قطعه را بررسی نمایید. اگر جریان برق، برقرار بود اما موتور کار نمی کرد، موتور دمنده ی سالمی را جایگزین آن کنید.

سوییچ چرخشی

پروانه کولرگازی چیست ؟ با چرخش این قطعه، موتور فن کار می کند. کونتاکت‌های الکتریکی که درون این سوئیچ ها قرار گرفته اند، به مرور زمان ذوب می شوند که در این حالت سبب از بین رفتن رسانایی می شوند. به کمک یک مولتی متر از وجود جریان برق در این قطعه اطمینان حاصل نمایید. در صورت خرابی، این قطعه باید تعویض شود.

سوییچ چند وضعیتی

پروانه کولرگازی چیست ؟ این قطعه با تغییر جریا برق ورودی به فن هوادهی کولر، سرعت چرخش و هوادهی فن کولر را تنظیم و کنترل می کند. سوییچ چند‌ وضعیتی جریان برق را به سوی فن هدایت خواهد کرد. لذا برای تست وضعیت این سوئیچ، لازم است تا آن را در حالت های مختلف بورد کنترلی سیستم تهویه مطبوع، بررسی نمایید.

سوییچ چند وضعیتی فن کولر گازی

همان طور که مشاهده کردید، کار نکردن فن کولر گازی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با دانستن نکات فوق می توانید عیب یابی را به راحتی انجام دهید اما پیشنهاد ما به شما این است که برای رفع مشکل کار نکردن فن کولر گازی، حتما از کارشناسان و متخصصان کمک بگیرید تا از آسیب های جدی تر جلوگیری نمایید.

فن کولر گازی در پنل داخلی و خارجی چگونه کار میکند دارد؟

فن کندانسور یا پنل خارجی اسپیلت عموما دارای 3 تا 4 پروانه میباشد که بوسیله موتورفن به حرکت در می آید. محل آن در کنار موتور کولر گازی و روبروی کویل کندانسور است. گاز مبرد بخاطر انبساط گرم شده و این گرما از طریق فن کندانسور به بیرون هدایت میشود تا کندانسور را خنک کند.

گرمای بیش از حد میتواند آسیب های جدی به سیم پیچ های کمپرسور وارد کند. وظیفه فن کولر گازی کم کردن دمای مبرد به مقدار قابل توجهی است تا حالت سرمایش گاز حفظ شود. با به حرکت درآمدن پروانه ها هوا به داخل شیار های کندانسور کشیده شده تا دمای موتور و کندانسور را کاهش دهد پس از آن هوای گرم گرفته شده از آنها به محیط بیرون انتقال میابد.

فن خارجی کولر گازی

در یونیت (پنل) داخلی اسپیلت، فنی دیگر وجود دارد که وظیفه مکش هوای اطراف به داخل اواپراتور را برعهده دارد. هوای اتاق پس از کشیده شدن به سمت پنل داخلی از دریچه های کولر گازی وارد شده و پس از رد شدن از فیلتر و جذب گرد غبارهای آن وارد روزنه های اواپراتور میگردد.پروانه کولرگازی چیست ؟

به دلیل اختلاف دمای قابل توجه اپراتور و هوای وارد شده، اواپراتور گرما را به خود جذب کرده و این امر باعث پایین آمدن دما اتاق میگردد و دوباره بوسیله به چرخش درآمدن پره ها این هوا به داخل محیط پرتاب میگردد. این امر به غیر از ایجاد خنکای مطبوع باعث تمیز کردن هوا نیز میشود.پروانه کولرگازی چیست ؟

فن کولر گازی در پنل داخلی دارای چند نوع قدرت است که تعیین کردن کردن مقدار قدرت آن در ریموت اسپیلت سرعت این چرخه را نیز تغییر میدهد.پروانه کولرگازی چیست ؟

عیب یابی فن کولر گازی

پروانه کولرگازی چیست ؟

فن کولر گازی در برخی موارد با کار نکردن خود باعث بروز مشکلاتی از قبیل روشن نشدن کولر گازی، باد گرم دادن، یخ زدن یونیت داخلی و … خواهد شد.پروانه کولرگازی چیست ؟
همچنین شما باید برای یافتن علت خنک نکردن کولر گازی و … علت کار نکردن فن کولر گازی را بیابید و آن را تعمیر کنید.

موتور فن

در برخی موارد مشکل کار نکردن فن کولر گازی، موتور فن می‌باشد.
برای بررسی موتور فن باید پروانه فن را با دست بچرخانید در صورتی که پروانه نچرخید باید بدانید که مشکل از بلبرینگ موتور فن است که در این حالت برای تعمیر مشکل کار نکردن فن کولر گازی باید موتور را به صورت کلی تعویض کنید.
اگر پروانه چرخید باید بفهمید که مشکل از برق موتور می‌باشد باید سیم‌ها را به کمک فازمتر بررسی کنید و هر کدام آن‌ها قطع بودند آن‌ها را وصل کنید تا مشکل آن برطرف شود.پروانه کولرگازی چیست ؟
در صورتی که هیچکدام از مشکلات گفته شده را نداشت باید بدانید علت کار نکردن فن کولر گازی سوختن موتور است که در این حالت باید موتور فن را تعویض کنید.پروانه کولرگازی چیست ؟

موتور فن کولر گازی

علت کار نکردن فن کولر گازی

شفت داخلی و بیرونی فن

موتور فن دارای دو شفت می‌باشد که یکی از آن‌ها  شفت داخلی و دیگری شفت بیرونی می‌باشد که از سمت داخلی هوا را به درون می‌کشد و از سمت بیرونی هوای گرم را به بیرون منتقل می‌کند.
در برخی موارد علت کار نکردن فن کولر گازی می‌تواند شل شدن یاتاقان‌های محور شفت‌ها و یا سوختن آن‌ها باشد.پروانه کولرگازی چیست ؟
برای برطرف کردن این مشکل اگر یاتاقان‌ها را محکم کردید و مشکل برطرف نشد باید موتور فن را به صورت کلی تعویض کنید.پروانه کولرگازی چیست ؟

شفت داخلی و بیرونی فن

علت کار نکردن فن کولر گازی

موتور بلوور فن

در برخی موارد که کار نکردن فن کولر گازی باعث بروز اختلال در عملکرد کولر گازی می‌شود باید موتور بلوور فن را بررسی کنید.
اگر موتور بلوور فن به درستی نچرخد و کار نکند باید بدانید که بلوور فن در اثر کار کردن طولانی مدت دچار پوسیدگی شده و خراب شده است.
در اکثر مواقع موتور بلوور فن قابل تعمیر نیست و باید آن را تعویض کنید.پروانه کولرگازی چیست ؟
در صورتی که تخصص کافی برای تعمیر موتور بلوور فن ندارید باید از زرین سرویس مرکز تخصصی تعمیر برد کولر گازی در محل کمک بگیرید.

موتور بلوور فن کولر گازی

علت کار نکردن فن کولر گازی

خازن فن

یکی از علت کار نکردن فن کولر گازی که مهم اما ساده است سوختن خازن است.
خازن فن به واسطه چند رشته سیم به کمپرسور وصل است و کار می‌کند.پروانه کولرگازی چیست ؟
در برخی موارد که خازن کار نمی‌کند و باعث کار نکردن فن کولر گازی می‌شود باید با استفاده از مولتی متر آن را برسی کنید و در صورتی که سوخته بود باید آن را به صورت کلی تعویض کنید.

خازن فن کولر گازی

علت کار نکردن فن کولر گازی

رله برد

رله برد وظیفه تامین ولتاژ اکثر قطعات کولر گازی و همچنین فن را دارد.پروانه کولرگازی چیست ؟
در صورتی که رله برد دچار مشکل شود و نتواند به درستی کار کند باعث کار نکردن فن کولر گازی خواهد شد.
رله برد روی برد دستگاه قرار می‌گیرد و برای تعمیر آن باید تعویض شود.

رله برد کولر گازی

علت کار نکردن فن کولر گازی

سنسور کنترل دما

سنسور کنترل دما یکی از قطعات الکتریکی است که برای کنترل دما روی کولر گازی تعبیه شده است.
در صورتی که فن کولر گازی روشن نشد و اصلا استارت نزد باید بدانید که در اکثر مواقع مشکل همین است چرا که اصلا دما را تشخیص نمی‌دهد که بخواهد روشن شده و یا دما را کنترل کند.
در این حالت برای برطرف کردن مشکل کار نکردن فن کولر گازی باید سنسور کنترل دما را بررسی کرده و در صورت معیوب بودن آن را تعویض کنید.

سنسور کنترل دما کولر گازی

علت کار نکردن فن کولر گازی

ترموستات

ترموستات یکی از قطعاتی است که برای تنظیم دمای محیط بر روی کولر گازی تعبیه شده است.پروانه کولرگازی چیست ؟
در برخی موارد علت کار نکردن فن کولر گازی ترموستات می‌باشد چرا که ترموستات دما را به درستی تشخیص نمی‌دهد و هیچگونه دستوری برای روشن شدن کولر گازی صادر نخواهد کرد.پروانه کولرگازی چیست ؟
در این حالت ممکن است سیم‌های ارتباطی ترموستات به برد قطع شده باشد که می‌توانید با استفاده از مولتی متر از صحت کار کردن آن‌ها مطمئن شوید و آن‌ها را در محل مناسب خود وصل کنید.پروانه کولرگازی چیست ؟
اگر مشکل از سیم‌ها نبود تنظیمات ترموستات را بررسی کنید و آن را تنظیم کنید.پروانه کولرگازی چیست ؟
اگر ترموستات به صورت کلی کار نکرد آن را تعویض کنید چرا که سوخته است و قابل تعمیر نیست.

ترموستات کولر گازی

علت کار نکردن فن کولر گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *