وبلاگ

وزن گاز يخچال

وزن گاز يخچال

وزن گاز يخچال

وزن گاز يخچال R600 (بوتان) و R600a (ایزوبوتین) برای تاسیسات تبرید استفاده می‌شود. این مبرد همچنین مناسب برای استفاده در یک پمپ حرارتی است، به ویژه برای دماهای بالاتر از ۸۰ درجه سانتی‌گراد. بسیاری از مبرد را فشار بالا در این سطوح درجه حرارت است. برای R600 و R600a افزایش فشار با دمای بسیار پایین‌تر است.

وزن گاز يخچال 

مبرد R600a در گذشته در یخچال و فریزر به ۴۰’es استفاده می‌شد، و امروز دوباره استفاده گسترده‌ای از این مبرد در صنعت یخچال و فریزر خانگی در اروپا از سر گرفته شده و R600a به عنوان مبرد تولید می‌شود. ایزوبوتین R600a یک مبرد مناسب برای استفاده خانگی، با بهره‌وری انرژی خوب است.

 وزن گاز يخچال

وزن گاز يخچال

مبرد R600 را به نام گاز فندک هم می‌شناسند

گاز مبرد R600 به میزان ۴۲ درصد وزنی گاز مبرد R134a شارژ می‌شود. یعنی کمتر از نصف. اگر یک یخچال فریزری ۲۰۰ گرم گاز R134a مورد مصرف داشته برای گاز مبرد R600 فقط ۸۴ گرم نیاز دارد، به علت نیاز وزنی خیلی کم یخچال فریزرهای که با گاز مبرد R600 به گاز مبرد R600، بهترین روش شارژ گاز استفاده از ترازوی شارژ گاز می‌باشد.

گاز مبرد R 600

گاز مبرد R 600 از نوع گازهای مبرد بلوند یا مخلوط نمی‌باشد. یعنی از یک نوع گاز مبرد مثل R22 یا R12 هست و از مخلوط چند گاز مبرد نمی‌باشد. یعنی این گاز را هم می‌توان مایع شارژ گاز کرد و هم به صورت گاز. گاز مبرد R600 یا ار ۶۰۰ به شدت آتش‌زا وزن گاز يخچال بوده و قابل انفجار هست و باید بسیار در موقع شارژ گاز مبرد R600 موارد ایمنی را رعایت کرد.

مزیت مبرد R600

گاز R600 سرمازایی خیلی بیشتری از R134 و R12 دارد.
گاز R600 کمتر از نصف مقدار گازهای R134 در یخچال فریزرها مورد نیاز هست. یعنی از نظر وزن گاز مورد نیاز برای یخچال فریزرها.
به علت درصد وزنی کم گاز مبرد R600 نسبت به گازهای R12 و R134 مصرف برق و انرژی کمپرسورهای R600 کمتر از کمپرسورهای R134 و R12 می‌باشد.
فشار روی کمپرسور R600 کمتر از کمپرسورهای R134 و R12 می‌باشد.
شارژ گاز مبرد R600 اگر به صورت وزنی و با ترازوی دیجیتال صورت بگیرد خیلی سریع و بدون دردسر خواهد بود و زمان آن کم‌تر از ۳ دقیقه خواهد بود با بهترین نتیجه.

گاز یخچال چیست و چه نقشی دارد؟

گاز یخچال نوعی گاز شیمیایی با نقطه تبخیر پایین است وزن گاز يخچال که فشرده شده است تا محیط داخلی یخچال را خنک کند. در یخچال های قدیمی از گاز آمونیاک به عنوان گاز یخچال استفاده می شد که گازی سمی است و احتمال انفجار آن نیز زیاد است.

معایب مبرد R600

شاید بدترین عیب R600 یا گازهای هیدروکربن قابلیت اشتعال‌زایی و انفجار آن باشد.
شارژ گاز مبرد R600 بهتر است به حالت مایع در یخچال فریزرها صورت بگیرد، اگر با ترازوی دیجیتال شارژ گاز یخچال صورت نگیرد، مشکل خواهید داشت برای تکمیل گاز یخچال فریزر و تصریع در فرایند شارز گاز.
بنابر استاندارد اروپا مبرد R600 را نباید بیش از ۱۵۰ گرم برای یک دستگاه شارژ کرد.

چگونه متوجه شویم که گاز یخچال کم شده است؟

به دلیل این که گاز یخچال در فرآیند خنک سازی هوای داخل یخچال نقش مهمی دارد کم بودن میزان آن باعث بالا رفتن دمای یخچال خواهد شد. علائم مختلف به شما نشان می دهند وزن گاز يخچال که گاز یخچال شما کاهش پیدا کرده است و نیاز به شارژ دارد. یکی از نشانه های کم شدن گاز یخچال یکسره کار کردن موتور یا کمپرسور است.

فرمول گاز يخچال

گاز یخچال دائماً چرخه ای را پشت سر می گذارد که طی آن به صورت مداوم تبخیر و مجدداً فشرده می شود. گاز یخچال در داخل لوله های کندانسور وزن گاز يخچال کمی از گرمای هوای اطراف را می گیرد. زمانی که ماده مبرد یا همان گاز یخچال که به صورت فشرده است در کویل های اواپراتور به گردش در می آید در اثر جذب گرمای هوای اطراف کویل ها به بخار تبدیل می شود.

گاز يخچال در جدول

زمانی که موتور و سایر اجزا بطور پیوسته کار می کنند برای فعالیت خود نیاز به انرژی الکتریکی دارند در نتیجه هزینه مصرف برق شما را افزایش می دهند. وزن گاز يخچال همان طور که گفته شد نشتی گاز فریون بوی بد و نامطبوعی ایجاد می کند، پس اگر در اطراف یخچال بوی بدی احساس کردید این احتمال وجود دارد که گاز یخچال شما نشتی کرده است.

تست میزان گاز یخچال

کندانسور را لمس کنید؛ اگر سرد باشد و یخچال در حال کار کردن باشد یعنی گاز نشت کرده است. از آن جا که کندانسور گرمای هوا را می گیرد لوله های آن باید کمی گرم باشند. وزن گاز يخچال البته سرد بودن کندانسور به طور قطعی نشان دهنده خالی شدن گاز یخچال نیست و می تواند علت دیگری داشته باشد.

تمام شدن وکیوم دستگاه

بعد از تمام شدن وکیوم دستگاه را برای چند دقیقه به گیج فشار ضعیف متصل کنید تا مقدار وکیوم را نشان دهد. اگر هنوز نشتی وجود داشته باشد با پایین آمدن گیج مشخص می شود اما اگر هیچ نشتی وجود نداشته باشد گیج با گذشت زمان تغییری نخواهد کرد. وزن گاز يخچال اکنون می توانید شارژ کردن گاز یخچال را شروع کنید.

شارژ گاز یخچال ساید بای ساید

نحوه شارژ کردن گاز یخچال های ساید بای ساید هم مانند یخچال های دیگر است وزن گاز يخچال و به روشی که توضیح داده شد انجام می شود. در یخچال های ساید بای ساید از گاز R600 استفاده می شود.

انواع گاز یخچال

وزن گاز يخچال گازهایی که امروزه در شارژ گاز یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرند چند نوع هستند، البته تعدادی از آنان مانند گاز R32 در حال حاضر در بازار وجود ندارد.

گاز مبرد R12 – فریون

یک CFC بی رنگ و بو می باشد، وزن گاز يخچال که در شارژ گاز یخچال به طور همگانی مورد استفاده قرار می گیرد و این گازها هم به دلیل ضرر و زیانی که به محیط زیست وارد می کنند، استفاده از آنها ممنوع است.

گاز مبرد R11 فریون

یک CFC بی رنگ و بدون بو می باشد و نخستین مبرد فریون که در شارژ گاز یخچال طبیعی به شکل همگانی مورد استفاده وزن گاز يخچال قرار می گیرد و به دلیل نقطه جوش بالا در سیستم با فشار کم مورد استفاده قرار گرفته اما مصرف کمتری نسبت به گازهای مشابه خود دارد.

گاز R22 – فریون

یک HCFC پر تقاضا در کشورهای در حال توسعه است که محبوبیت بالایی دارد و به عنوان سوخت هم استفاده می شود و در واقع اثر زیست محیطی بالایی دارد و موجب تخریب لایه اوزون هم می‌شود و عموما در سیستمهای تهویه هوا و گازهای کپسول آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد.

گاز مبرد R-402a

این گاز مبرد هم دارای ویژگی های متفاوت این بوده و در واقع اثر تخریب زیست محیطی کمتری نسبت به همنوعان خودش دارد و در کولر ها و چیلر ها و به عنوان شارژ گاز یخچال استفاده می شود و مانند نمونه های قبلی در سیستم های تهویه یا همان کولرهای گازی و اسپیلت مورد استفاده قرار می‌گیرد وزن گاز يخچال و در برخی مواقع در گذشته در کپسول های آتش نشانی نیز از آن استفاده می شد.

گاز مبرد R 141a

این گاز که عموما در یخچال ها مورد استفاده قرار می گیرد کاملا بی رنگ رنگ و بسیار فرار و رونده و غیرقابل اشتعال بوده و به عنوان یکی از گازهای جایگزین برای گاز R-22 مورد استفاده قرار می‌گیرد وزن گاز يخچال و به عنوان گاز سرمایشی و منبع سوخت در کولر و انواع چیلر ها و همچنین شارژ گاز یخچال مورد استفاده قرار می گیرد

گاز مبرد R-404a

از خواص این HFC می‌توان به مواردی مانند بی رنگ بودن آن اشاره کرد که با کاهش دما عمل سرما سازی را انجام می‌دهند و عموما در کولرهای گازی و اسپیلت و وزن گاز يخچال در انواع چیلر های جذبی، تراکمی و مینی چیلر ها و در گاز یخچال و همچنین گاز کپسول های آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد.

حجم گاز یخچال

گاز یخچال توسط شبکه میله های فلزی پشت یخچال به حرکت و گردش در می آید، تعیین حجم گاز یخچال ابتدا شما باید وزن گاز يخچال بفهمید که اصلا گاز یخچال تمام شده است یا خیر، گاز یخچال به دلایلی از جمله سوراخ شدن لوله های پشت یخچال یا کمپرسور در اثر فرسودگی و یا ضربه خوردن دچار نشتی شده و تمام می شود.

قیمت گاز یخچال

قیمت گاز یخچال به دو عامل می‌تواند وابسته باشد، یکی مدل یخچال شما و یکی هم حجم گازی که شما برای یخچال خود وزن گاز يخچال استفاده می‌کنید در تعیین قیمت گاز یخچال تاثیر گذار است.

شارژ گاز یخچال

شارژ گاز یخچال یکی از کارهای بسیار مهمی است که باید حتماً طبق استاندارد و توسط تعمیرکار یخچال انجام شود تعمیرکار یخچال با استفاده از تجهیزاتی مانند گیج های فشار به همراه شیلنگ های مخصوص آنها، تجهیزات جوشکاری و پمپ وکیوم، انواع رابطه ها، آمپر متر، انبر کورکن، وزن گاز يخچال ابزار مربوط به لوله مویی بر ، آچار ها، پیچ گوشتی و غیره، کپسول گاز، آینه تلسکوپی

اساس عملکرد گیج های فشار

در نهایت شما باید حتما هنگام شارژ گاز یخچال به مشخصات مندرج شده در کمپرسور توجه نمایید و نسبت به همان میزان وزن با استفاده از ترازوی دیجیتال گاز، وزن گاز يخچال گاز یخچال را تزریق نمایید و نشر یابی صحیح و اصولی بسیار مهم است و باعث می شود اضافه کاری و انجام هزینه اضافی بپرهیزید.

قيمت گاز r22 يک کيلويي

برای اطمینان از این موضوع اولین گازی که جایگزین آمونیاک شد گاز مبرد ۱۲ با ترکیب CCL2F2 که این گاز فاقد هرگونه رنگ و بو بود اما دارای تخریب زیست محیطی بالا بود که منجر به تخریب لایه اوزون می‌شد، وزن گاز يخچال با در نظر گرفتن این مسائل هر روز متخصصان را به این فکر وامی داشت گاز مبرد بهترین را جایگزین قبلی کنند که معایب گاز مبرد ۱۲ را نداشته باشد.

بهترین نوع گاز یخچال

اینکه بگوییم بهترین نوع گاز یخچال یا مبرد کدام مدل می باشد کار سختی است چرا که هیچ مبرد کامل یافت نمی شود، چه تمام ویژگی ها را تمام و کمال در خود داشته باشد و برای شارژ کردن گاز یخچال شما در حد اعلا باشد، بلکه شما باید با در وزن گاز يخچال نظر گرفتن مارک یخچال و مدل آن وسایل شرایط دیگر به دنبال مورد یا همان گاز یخچال می باشید که متناسب با خواسته های شما باشد و در واقع بهترین نوع گاز یخچال متناسب با مدل یخچال شما باید انتخاب شود.

قيمت گاز r22 ايسکون

برای اطمینان از این موضوع اولین گازی که جایگزین آمونیاک شد گاز مبرد ۱۲ با ترکیب CCL2F2 که این گاز فاقد هرگونه رنگ و بو بود اما دارای تخریب زیست محیطی بالا بود که وزن گاز يخچال منجر به تخریب لایه اوزون می‌شد، با در نظر گرفتن این مسائل هر روز متخصصان را به این فکر وامی داشت گاز مبرد بهترین را جایگزین قبلی کنند که معایب گاز مبرد ۱۲ را نداشته باشد.

انواع گازهای سرمایشی

وزن گاز يخچال در ادامه مقاله انواع گاز یخچال داریم انواع گازهای سرمایشی را بررسی نماییم.

گاز دی اکسید کربن R-744

از جمله گازهای طبیعی است که مانند نمونه‌های قبلی ضرری برای طبیعت ندارد و امروزه با وجود تغییرات بسیار آن را بیشتر مورد استفاده قرار می دهند و وزن گاز يخچال از نظر حجم و وزن سنگین تر از هوا می باشد که همین ممکن است به مدت طولانی بازی جاده خفگی و مرگ انسانها شود.

گاز آمونیاک R-717

از جمله گازهای طبیعی است که هیچ ضرری برای طبیعت ندارد اما به دلیل سمی بودن آن و البته قابلیت اشتعال زایی چمن آن متخصصان را به وزن گاز يخچال فکر استفاده از گازهای دیگری انداخته است و البته بوی ناخوشایندی دارد که آن را قابل تشخیص می کند و تنها راه مهار نشتی و رفع خطر آن تعبیه یک چیلر آمونیاک و فن در یک اتاق عایق بندی شده است.

هیدروکربن HC

مبرد هایی که بیشتر در این گروه برای شارژ گاز یخچال استفاده می‌شود و گاز پروپان R-290 و گاز ایزوبوتان R-600a می‌باشند و اثرات زیست محیطی آنان بسیار کم است و فاقد هرگونه رنگ و بوی هستند که آنان را غیر قابل تشخیص می کند و به دلیل مشتعل بودن آنان را نیز خطرناک می کند و قابلیت سرماسازی خوبی هم دارند اما به دلیل قابلیت اشتغال‌زایی بالایی که دارند عموما در مصارف خانگی و خصوصا در سیستم‌های تهویه مانند کولرهای گازی و اسپیلت تا مورد استفاده قرار می گیرند.

هوا R-729

این گاز نیز به عنوان گاز سرمایه مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل مصرف انرژی بسیار بالا و بازدهی بسیار کم عموما در خنک سازی کابین هواپیما ها مورد استفاده قرار می گیرد و برای اینکه بتوان از این گاز در مصارف تجاری و غیر استفاده کرد باید کاری کرد که هزینه‌های آن به صرفه باشد وزن گاز يخچال و به همین منظور لازم است که یک شرکت تولیدکننده در زمینه تولید این دستگاه‌ها سرمایه‌گذاری کند تا از هزینه‌های آن کاسته شود

هیدروفلوئوروکربن HIFCS

تنها گاز پر استفاده و مشهور این رده از گازهای R22 می باشد که متاسفانه هنوز هم در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد و این گاز از نظر مردمی و پر استفاده بودند جز بهترین گاز یخچال به شمار می آید و نه از نظر کیفیت، این گازها نیز دارای ضرر های زیست محیطی هستند و وزن گاز يخچال در حال حاضر در حال منسوخ شدن هستند و تا چند سال دیگر مورد استفاده قرار نخواهند گرفت و در کشورهای در حال توسعه از گازهای R-32 برای جایگزینی گاز R-22 در شارژ گاز یخچال استفاده شده است.

گاز کلروفلوئورو کربن CFC s

گازهایی که در این گروه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند شامل R11 ، R12 ، R13 ، R14 می باشند و دارای راندمان مطلوبی هستند و از ایمنی مطلوب برخوردار هستند وزن گاز يخچال و غیرقابل اشتعال نیز بوده اما به دلیل اثرات زیست محیطی مخربی که بر روی لایه اوزون دارند تولید و عرضه و مصرف آنها در چند دهه اخیر در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته متوقف شده است.

آزئوتروپ و زئوتروپ

این گازها گازهای مخلوط نامیده می شوند و همانطور که از اسمش پیداست از ترکیب چند مبرد و گاز سرمایشی به دست می‌آید که در مواقعی که می‌تواند خواص و ویژگی قابل توجهی از یک مبرد جدید به دست آورد و در حال حاضر به دلیل محبوبیت وزن گاز يخچال بیشتر گازهای مبرد فریون در شارژ گاز یخچال که در نظر مردم می توان گفت بهترین گاز یخچال به شمار می آید انواع و اقسام آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند

خصوصیات مواد سرمازا ( گاز )

 1. دارای نقطه جوش پایینی باشد.
 2. قابل انفجار نباشد.
 3. اکسید کننده نباشد.
 4. قابل اشتعال نباشد.
 5. در صورت نشت به سهولت قابل تشخیص باشد.
 6. محل نشت آن قابل تعیین باشد.
 7. قادر به عمل کردن در فشار کم باشد.
 8. از نوع گازهای پایدار باشد.
 9. قسمتهایی که در داخل مایع حرکت میکند به سهولت قابل روغنکاری باشد.
 10. تنفس کردن آن مضر نباشد.
 11. دارای گرمای نهان متعادلی برای مقدار تبخیر در واحد زمان باشد.
 12. جابجایی نسبی آن برای ایجاد مقدار معینی برودت کم باشد.
 13. دارای کمترین اختلاف بین فشار تبخیر و تقطیر باشد.

وسایل و تجهیزات شارژ گاز یخچال

وزن گاز يخچال وسایل و تجهیزات شارژ گاز یخچال به شرح زیر است:

گیج های فشار به همراه شیلنگ های مخصوص آنها
تجهیزات جوشکاری
پمپ وکیوم
انواع رابط ها
آمپر متر
انبر کورکن
ابزار مربوطه مانند لوله مویی بر ، آچارها ، پیچ گوشتی و …
کپسول گاز
آینه تلسکوپی

گیج فشار برای شارژگاز

دارای لوله ای درون یک محفظه دایره ای گیج میباشد که با سطح بیضوی خود وقتی فشار سیال وارد آن میشود تمایل به باز شدن دارد و عقربه گیج را روی صفحه به سمت بالا حرکت میدهد و هنگامی که فشار کم شد لوله بوردن جمع شده و عقربه وزن گاز يخچال به سمت پایین حرکت میکند.
انواع گیج های فشار

گیج تکی ساده
گیج تکی مرکب
گیج مانیفولد

گیج فشار برای شارژگاز

گیج فشار برای شارژگاز

روش های نشت یابی در عملیات شارژ گاز یخچال

نشت معمولا در سیکل تبرید در محل اتصالات واقع میشود و معمولا محل نشت چرب میشود زیرا همراه با مبرد روغن نیز خارج میگردد ، وزن گاز يخچال گاهی اوقات بر اثر پوسیدگی یا ضربه در طول مسیر مبرد نشتی نیز ایجاد میگردد که به روشهای زیر میتوان نشت یابی کرد.

نشت یابی گاز یخچال با نشت یاب الکترونیکی

نشت یاب الکترونیکی کاملا حساس و دقیق میباشد و کار کردن با آن بسیار ساده است.
ابتدا آن را روشن کرده در این حالت صدای بوق خفیفی به گوش میرسد.
هنگامی که حس کننده آن در مجاورت ماده فریونی قرار می گیرد صدای بوق آن سریع تر و یا به صورت آژیر در می آید و محل نشت را پیدا میکند.
نشت یاب الکترونیکی به کلر حساس هستند.
اما امروزه مبردهای جدید فاقد کلر هستند و باید نشت یاب جدید و مخصوص استفاده کرد.

نشت یابی گاز یخچال یا مشعل هالید

مشعل ساده ای که با گاز پروپان پر میشود و در بالای محفظه اختلاط مشعل یک حلقه مسی است که شعله از میان آن عبور میکند.
وقتی مشعل روشن میشود هوا از طریق لوله مکنده به داخل محفظه اختلاط راه یافته و شعله به رنگ آبی و بدون دود میسوزد.
ولی وقتی که مواد فریونی به همراه هوا وارد محفظه اختلاط میشوند رنگ شعله سبز میشود.
برای این کار مشعل را روشن کرده و سر آزاد لوله مکنده را به اطراف اتصالات لوله ها و نقاط مشکوک نزدیک میکنیم.
در صورتی که گازی از این نقاط خارج شود رنگ شعله تغییر میکند و محل نشت پیدا میشود.

نشت یابی گاز یخچال با استفاده از محلول کف صابون

متداول ترین روش نشت یابی است که وزن گاز يخچال پس از مرحله ایجاد فشار در سیکل محلول کف صابون را در محل های مشکوک مورد آزمایش قرار میدهیم در صورتی که هیچ حبابی تولید نشود محل نشتی ندارد.

تعمیر اواپراتور نشتی دار جهت شارژ گاز یخچال

خوردگی یا فشار زیاد عوامل اصلی نشتی در اواپراتورهای آلمینیومی هستند. وزن گاز يخچال برای تعمیر نشتی جزئی ، روشهای زیادی وجود دارد که بهترین آنها استفاده از چسبهای دو جزئی مخصوص آلمینیوم است.

انبر لوله کور کن

وسیله ای مانند انبر قفلی است که برای مسدود کردن کامل لوله شارژ که از خروجی گاز در خاتمه شارژ جلوگیری میکند و برای کور کردن لوله هایی با قطر مختلف ساخته شده است ، وزن گاز يخچال ابتدا باید لوله را با فشر کور کرد سپس جهت اطمینان جای آن را جوشکاری میکنیم تا از شکستن احتمالی لوله جلوگیری شود.

پمپ وکیوم برای شارژگاز یخچال

پمپ وکیوم برای شارژگاز یخچال

پمپ وکیوم دستگاهی است که فقط برای ایجاد خلاء از آن استفاده میشود وزن گاز يخچال و میتواند هوا و یا رطوبت احتمالی درون سیکل را خارج کند و میتواند خلاء نزدیک به خلاء مطلق در حدود 29 اینچ جیوه ایجاد کند.

هزینه شارژ گاز یخچال در منزل

وزن گاز يخچال هزینه شارژگاز یخچال در منزل یا محل شما به موارد زیر بستگی دارد:

اینکه نشتی گاز در کدام قسمت قرار دارد و چه اندازه ای میباشد ؛ هزینه شارژگاز یخچال را تحت تاثیر قرار میدهد.
اگر دستگاه شما یخچال معمولی باشد یا ساید بای ساید هزینه متفاوتی برای شارژگاز پرداخت خواهید نمود.
اگر نشتی در صفحه تریزون زیاد باشد باید صفحه را تعویض نمایید که در آن صورت هزینه متفاوتی خواهد داشت.

فشار گاز آبسردکن یخچال چقدر باید باشد؟

برای تنظیم فشار گاز آبسردکن باید به مدل آبسردکن توجه داشت وزن گاز يخچال این که فشار گاز آبسردکن را در مدل های مختلف در ادامه برای شما بررسی نموده ایم:

معمولا آبسردکن هایی که امروزه در محیط های اداری و بانک ها مشاهده میشوند را با گاز R134a شارژ میکنند.
و آبسردکن های قدیمی که کمتر شاهد آنها هستیم با گاز R12 شارژ میشوند.

2 دیدگاه در “وزن گاز يخچال

 1. محمد شجاعی گفت:

  خسته نباشیداطلاعات خوبی بود اما دریغ از یک قیمت ،نه قیمت گاز نه دستمزد هیچی هیچی.

 2. آراد برودت گفت:

  سلام وقت بخیر قربان قیمت ها همه در سایت برای تمامی محصول درج شده است مگر این که محصول موجود نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *