وبلاگ, پروانه فن کولرگازی, دسته‌بندی نشده

انواع فن بلوور

انواع فن بلوور

انواع فن بلوور

انواع فن بلوور یکی از قطعات کولر گازی بلوور فن کولر گازی می باشد که می تواند جریان هوا را با فشار کم اما در حجم زیاد ایجاد کند. آنها معمولاً در کولرهای هوای بزرگ استفاده می شوند. این قطعه به موتور فن کولر گازی وصل می شود و هوا را به خارج از دستگاه پرتاب می کند. از نام های دیگر این قطعه می توان به پروانه کولر گازی، بلور فن و بلوئر فن اشاره کرد.

انواع فن بلوور

بلوور فن کولر گازی در ابعاد و سایزهای متفاوت تولید می گردد که این سایز و انواع فن بلوور ابعاد با توجه به طراحی داخلی شرکت سازنده و ساختاری که برای یونیت داخلی در نظر گرفته شده است تولید می شود.

انواع فن بلوور

انواع فن بلوور

موتور فن بلوور

انواع فن بلوور در زمان خرید بلوور فن کولر گازی باید به مواردی چون قطر بلوور فن کولر گازی و همچنین طول آن توجه خاصی شود به دلیل اینکه در زمان نصب بلوور فن کولر گازی سایز بلوور فن کولر گازی شما متفاوت باشد قطعاً جانمایی آن در یونیت داخلی دستگاه کولر گازی شما امکان پذیر نبوده و باعث برخورد به بدنه و اواپراتور خود را شاهد خواهید بود.

معیوب شدن بلوور فن کولر گازی

معمولا بعد از گذشت چند سال است بعد از استفاده از کولر گازی دستگاه شما نیاز به سرویس و یا تعمیرات خواهد داشت که به دلیل بی دقتی در زمان سرویس شاهد جدا شدن طرح های بلوور فن توسط سرویس کاران غیرمتخصص هستیم. و این عامل باعث می گردد تا صدای ناهنجار از یونیت داخلی کولر گازی به گوش برسد البته این موضوع بعد از اینکه دستگاه شما را اندازی شد کاملا مشهود خواهد بود.

برای خرید بلور فن باید به سه نکته اساسی توجه داشته باشید:

 • طول
 • قطر
 • طرز اتصال به شفت موتور فن (کنار، داخل یا خارج)

در برخی از کولر گازی ها برای استفاده بهینه از فضای داخلی آن، بلوور فن از داخل به شفت موتور فن متصل می گردد. گاهی نیز برای اینکه در صورت لزوم به راحتی و آسانی تعویض شود در کنار شفت موتور فن وصل می گردد. انواع فن بلوور برخی اوقات نیز پیچ اتصال بلور فن به موتور فن کولر گازی در خارج بلور فن است.

اهمیت بالانس بودن بلور فن کولر گازی

انواع فن بلوور یک قطعه در حال گردش مثل چرخ ماشین است که در صورت بالانس نبودن در هنگام چرخش موتور فن مانند یک وزنه ویبره عمل می کند و شروع به لرزاندن پنل اسپلیت شما می کند

دلایل خرابی بلور فن کولر گازی

دلایل بسیاری است که موجب خرابی بلور فن کولر گازی شود اما این قطعه در کل به ندرت خراب می شود.
یکی از دلایل خرابی شکستگی بخشی یا کل بلور فن است که زمانی که بخشی از بلور می شکند باعث می شود از حالت بالانس خارج شود و کولر گازی و اسپلیت شما شروع به لرزش کند.
یکب دیگر از دلایل خرابی و پوسیدگی لاستیک بلور فن می باشد که در صورت پارگی آن شفت بلور یا نمی تواند آن را بچرخاند و یا موجب لرزش در کولر گازی می شود.

نهوه تعویض بلور فن کولر گازی

تعویض بلور فن یک کار کاملا تخصصی و سخت است که امکان دارد در زمان تعویض باعث آسیب به قظعات دیگر شود و یا در هنگام جا ردن بلور جدید به آن آسی وارد کنید انواع فن بلوور پیشنهاد می شود حتما از یک تکنسین ماهر و با تخصص برای تعویض بلور فن اسپلیت خود استفاده کنبد تا خدایی نا کرده باعث مشکلات دیگر برای شما نشود.

بلوور فن کولر گازی چیست؟

یکی از قطعات کولر گازی بلوور فن می باشد که می تواند جریان هوا را با فشار کم اما در حجم زیاد ایجاد کند. آنها معمولاً در کولرهای هوای بزرگ استفاده می شوند. انواع فن بلوور این قطعه به موتور فن کولر گازی وصل می شود و هوا را به خارج از دستگاه پرتاب می کند. از نام های دیگر این قطعه می توان به پروانه کولر گازی، بلور فن و بلوئر فن اشاره کرد.

ایرادات پروانه کولر گازی

همانطور که گفته شد بلور فن یکی از قطعات اصلی اسپیلت ها می باشد. اما این قطعه نیز مانند سایر قطعات ممکن است دچار خرابی شود. انواع فن بلوور از عمده ایرادات بلوور فن کولر گازی ( طبق تجربه ) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کثیف بودن بلور فن کولرگازی

 1. ایجاد صدای ناهنجار
 2. شکستگی پره های پروانه کولرگازی
 3. خرابی بوشن بلوور کولر گازی
 4. گشاد شدن بوشن بلوور فن
 5. سوختن پروانه اسپلیت
 6. تاب برداشتن بلوور شفت و غیره.

انواع فن (هواکش)

فن ها می توانند بر اساس اینکه چگونه جریان هوا را ایجاد می کنند به دو دسته فن سانتریفیوژ ( centrifugal fan ) و فن آکسیال (axial fan) تقسیم بندی شوند. انواع فن بلوور هر دسته به نوبه ی خود به چندین زیر دسته تقسیم بندی می شوند. انتخاب و خرید فن مناسب که با کاربرد مورد نظر منطبق باشد، برای راه اندازی یک سیستم تهویه مطبوع حیاتی است.

انواع بلوئر

همانطور که قبلا گفته شد، بلوئر با نسبت فشار 1.11 تا 1.2 عمل میکند و حد واسطی بین هواکش و کمپرسور است. آنها می توانند فشار بالاتری نسبت به هواکش ها ایجاد کنند و در مواردی که در صنعت نیاز به ایجاد خلاء و فشار منفی است، کاربرد زیادی دارند. انواع فن بلوور بلوئرها به دو دسته ی جابجایی مثبت و سانتریفیوژ تقسیم بندی می شوند.

هواکش پره محوری (Vane axial)

– فشار بالا و جریان متوسط، راندمان بالا

– از لحاظ ظاهری شبیه به هواکش های لوله محوری با این تفاوت که برای افزایش بازدهی پره ها با یکدیگر تجمیع شده اند.

– استفاده در سیستم های تهویه مطبوع، اگزاست فن بویژه در جاهایی که فشار بالا مورد نیاز است.

هواکش پروانه ای (Propeller)

– فشار پایین و جریان بالا، بهره وری کم

– مناسب برای درجه حرارت متوسط

– اگر جریان استاتیکی افزایش یابد، جریان هوا به شدت کاهش پیدا میکند.

– کاربردهای این نوع هواکش شامل اگزاست فن، خنک کننده های خارجی و برج های خنک کننده

هواکش لوله محوری (Tube Axial)

– فشار متوسط و جریان بالا

– محفظه ی لوله ای و روزنه های کوچک برای افزایش جریان هوا

-استفاده در سیستم های تهویه مطبوع و کاربردهای خشک کنندگی

دمنده سانتریفیوژ

دمنده های سانتریفیوژ دارای برخی تشابهات فیزیکی با پمپ های سانتریفیوژ هستند. آنها به طور معمول دارای یک سیستم چرخ دنده ای برای رسیدن به سرعت بالای 10.000 دور بر دقیقه هستند. انواع فن بلوور دمنده های سانتریفیوژ می توانند یک ساختار تک سطحی یا چند سطحی داشته باشند که در طراحی تک سطحی، کارایی بالاتر ارائه می شود ولی در طراحی چند سطحی دامنه ی وسیعی از انواع جریان هوا در فشار ثابت فراهم می گردد.

سیستم های تهویه

مانند فن ها، دمنده های سانتریفیوز نیز در سیستم های تهویه مطبوع کاربرد دارند. علاوه بر آن به دلیل فشار خروجی فوق العاده ای که تولید میکنند، در تجهیزات تمیز کردن و خودرو نیز کاربرد دارند. انواع فن بلوور محدودیت اصلی آنها این است که زمانی که یک مانع فشار را افزایش می دهد، جریان هوا به سرعت کاهش می باید. همین محدودیت باعث می شود که برای کاربردهایی که احتمال مسدود شدن و ایجاد مانع وجود دارد، کاربردی نیستند.

کندانسور

دمنده های جابجایی مثبت دارای روتور با طراحی خاص هندسی برای دریافت حجم مشخصی از هوا و سپس هدایت جریان هوا با فشار بالا در جهت خاصی هستند. اگر چه آنها سرعت کمتری نسبت به بلوئرهای سانتریفیوژ دارند اما می توانند فشار کافی برای کار کردن در شرایط با مانع و مسدود را نیز ایجاد کنند. یکی دیگر از تفاوت های مهم بلوئرهای جایجایی مثبت نسبت به دمنده های سانتریفیوژ، این است که بجای چرخ دنده از تسمه استفاده میکنند.

بررسی و راهنمایی خرید بلوور فن کولر گازی

سیستم های کولر گازی در مدل های مختلفی ساخته می شوند و انواع فن بلوور دارای قطعات مختلفی اند که یکی از آن ها بلوور فن کولر گازی است. از کولر گازی برای تغییر دمای محیط استفاده می شود تا هوای آن را مطابق دلخواه ساکنان تغییر داده و آسایش و رفاه را برایشان فراهم سازد.

پروانه فن اسپليت

می توان برای این منظور از سیستم های گوناگونی بهره برد اما در نظر داشته باشید که اسپلیت ها توان خنک کنندگی بسیار بالایی داشته و می توانند هوا را در کم ترین زمان تهویه کنند. انواع فن بلوور این سیستم دارای دو یونیت داخلی (هواساز) و خارجی می باشد که به آن کندانسور هم گفته می شود. این دو قسمت که از اجزای اصلی اسپلیت اند، به وسیله لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند.

پروانه فن اسپليت

پروانه فن اسپليت

اجزای به کار رفته در کولر گازی

آشنایی با اجزای به کار رفته در کولر گازی ها به شما شناخت خوبی از ساختار و عملکرد هر قطعه می دهد و این کمک می کند تا در صورتی که دستگاه دچار اختلال شد، نسبت به تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض قطعه معیوب اقدام نمایید. برای این منظور می توانید به صفحه مربوطه آن در دماپویا وارد شوید و اطلاعات قیمت تمامی قطعات کولر گازی را به صورت کامل کسب کنید و مشخصات هر قطعه را نیز بررسی نمایید.

سیستم برودتی فن بلوور

از قطعات بسیار مهم این سیستم برودتی فن بلوور کولر گازی است که ابعاد و ظرفیت آن با توجه به ظرفیت دستگاه اسپلیت متفاوت خواهد بود. انواع فن بلوور بنابراین هنگام خرید به این تکته توجه داشته باشید. به عنوان مثال در صورتی که اسپلیت شما ظرفیت 30 هزار و یا 36 هزار بی تی یو (BTU) دارد، بایستی بلوور فن هایی که ابعاد بزرگ تری دارند را مد نظر قرار دهید.

ویژگی بلوور فن کولر گازی

 • کاربرد در تمامی مدل های کولر گازی
 • تهیه شده از متریال اولیه مرغوب
 • ساخت برندهای معتبر اسپلیت
 • استقامت بالا در برابر استهلاک
 • موجود در ابعاد مختلف
 • استوانه ای شکل
 • طول عمر زیاد

پروانه فن بلوور

پروانه فن بلوور یا پروانه کولر گازی در واقع قطعه ای از اسپیلت ها می باشد. بلوور فن یا فن دمنده به موتور فن کولر گازی وصل می شود. وظیفه اصلی بلوور فن اسپلیت گردش هوا و انتقال باد به خارج از پنل کولر گازی می باشد. نوع این قطعه به موارد مختلفی بستگی دارد.

فن بلوور

انواع فن بلوور این قطعه ممکن است تفاوت هایی داشته باشد. بعضی از برند های اسپلیت دارای بلوئر فن بزرگ تر هستند. همچنین در بعضی از برند های اسپیلت از بلوور فن با طول بیشتر استفاده شده است.

پروانه فن کولرگازی

کاربرد پروانه فن کولر گازی که در قسمت خارجی یا همان یونیت خارجی نصب می گردد دفع گرما از کندانسور بوده و باعث می گردد تا حرارت حاصل از عملکرد کمپرسور و انواع فن بلوور همچنین این گرمای فضای داخلی به واسطه عملکرد پروانه فن کولر گازی به محیط خارجی منتقل گردد.

پروانه فن اسپلیت

پروانه فن کولر گازی پیش از بسته شدن روی دستگاه تست شده است به معنی بالانس شدن و در مرکز قرار گرفتن پروانه همسو با موتور فن می باشد.
به دلیل قالب هایی که ممکن است مواد ریخته گری آنها با یکدیگر متفاوت باشد حتماً باید پروانه روی کار نصب شده و از بالانس بودن آن اطمینان حاصل شود .
در صورتی که این بالانس انجام نشود لرزش زیادی در زمان کار کرده یونیت خارجی احساس می‌گردد که این لرزش همراه با صدای زیاد و ایجاد عدم آسایش برای کاربر خواهد بود.

ساختار پروانه فن کولر گازی جنرال

به طور معمول در دستگاه های کولر گازی، پروانه تشکیل شده است یک دایره برش خورده که طرح ها به صورت جداگانه قابل شمارش می باشند و انواع فن بلوور با به چرخش در آمدن این پروانه جریان باد از سطح کندانس به عبور کرده و گرما را دفع میکند و این امر باعث می گردد تا سیستم به خوبی عمل کند.

پروانه فن چیست؟

اکثر کولرگازی‌ها درون خود، دارای دو پروانه فن می‌باشند. پروانه‌ها بر روی شافت موتور قرار گرفته‌اند. پروانه‌ی اول، پروانه‌ اواپراتور است که از بخش ورودی، انواع فن بلوور هوا را به داخل می‌کشد و آن را از طریق فشار زیادی به سمت لوله های آلومینيومی اواپراتور که سرد هستند، هدایت می کند. با این روش سرما و خنکی کولر وارد هوای محيط می‌شود.

چه زمانی پروانه فن کولر گازی جنرال از بالانس خارج می‌گردد؟

این اتفاق بعد از چند سال کار کردن و یا چند فصل کار کردن ممکن است اتفاق بیفتد.
عمدتاً در مناطق جنوبی و یا مناطقی که ریزگردهای زیادی در هوا معلق است بیشتر دیده می شود اما دلیل این موضوع انباشته شدن ریزگردها در قسمت درونی پروانه می باشد.
در صورتی که پروانه را از نزدیک دیده باشید میبینید که قسمت پشتی آن فضای خالی دارد و این فضای خالی جهت بالانس کردن و اتصال به موتور فن در نظر گرفته شده است.

ساختار پروانه فن کولر گازی

به طور معمول در دستگاه های کولر گازی، پروانه از یک دایره‌ی برش خورده که طرح‌ها به صورت جداگانه قابل شمارش می‌باشند تشکیل شده است. انواع فن بلوور با به چرخش در آمدن پروانه، جریان باد از سطح کندانسور عبور کرده و گرما را دفع می‌کند. این امر باعث می‌گردد تا سیستم به خوبی عمل کند.

پروانه فن

پروانه فن کولر گازی پیش از بسته شدن روی دستگاه تست شده است. این امر به معنای بالانس شدن و در مرکز قرار گرفتن پروانه همسو با موتور فن می‌باشد. به دلیل قالب هایی که ممکن است مواد ریخته‌گری آنها با یکدیگر متفاوت باشد، حتما باید پروانه روی کار نصب شده و از بالانس بودن آن اطمینان حاصل شود. در صورتی که این بالانس انجام نشود، لرزش زیادی در زمان کار کردن یونیت خارجی احساس می‌گردد که این لرزش همراه با صدای زیاد و ایجاد عدم آسایش برای کاربر خواهد بود.

پروانه فن

پروانه فن

چه زمانی پروانه فن کولر گازی از بالانس خارج می‌گردد؟

این اتفاق بعد از چند سال کار کردن و یا چند فصل کار کردن ممکن است اتفاق بیفتد. عمدتا در مناطق جنوبی و یا مناطقی که ریزگردهای زیادی در هوا معلق است، این اتفاق دیده می‌شود. اما دلیل این موضوع انباشته شدن ریزگردها در قسمت درونی پروانه می‌باشد. انواع فن بلوور در قسمت پشتی پروانه فضای خالی وجود دارد. این فضای خالی جهت بالانس کردن و اتصال به موتور فن در نظر گرفته شده است.

چرا فن کولر گازی کار نمی‌ کند؟

کولر گازی یا اسپیلیت یکی از بهترین دستگاه‌های سیستم تهویه هواست که امروزه از محبوبیت زیادی برخوردار است. از مهم‌ترین مزایای استفاده از این وسیله می‌توان به تولید هوای خنک و مطبوع در کسری از ثانیه اشاره کرد. این سیستم تهویه انواع فن بلوور هوا برای داشتن عملکردی مناسب و بی‌نقص نیاز به سرویس شدن به موقع دارد

کولر گازی

کولر گازی یا اسپیلیت یکی از بهترین دستگاه‌های سیستم تهویه هواست که امروزه از محبوبیت زیادی برخوردار است. از انواع فن بلوور مهم‌ترین مزایای استفاده از این وسیله می‌توان به تولید هوای خنک و مطبوع در کسری از ثانیه اشاره کرد.

علت کار نکردن فن کولر گازی

فن که در پنل خارجی اسپیلت و در جلوی کمپرسور قرار دارد، حاوی 3 یا 4 پره است که توسط یک موتور به حرکت در می‌آید. انواع فن بلوور وظیفه اصلی فن در اسپیلت انتقال هوای گرم به بیرون و خنک کردن کمپرسور و کنداسور است. مسلما کار نکردن پره می‌تواند عمل خنک‌کنندگی هوا را با مشکلی جدی روبرو کند و یا حتی به قطعات اسپیلت آسیب برساند.

سیستم تهویه هوا

این سیستم تهویه هوا برای داشتن عملکردی مناسب و بی‌نقص نیاز به سرویس شدن به موقع دارد؛ زیرا مانند دیگر وسایل برقی نیاز به تعویض قطعه و یا مواردی از قبیل شارژ گاز خنک‌کننده (مبرد) و… خواهد داشت. یکی از اتفاق‌های رایجی که انواع فن بلوور ممکن است برای هر اسپیلیت اتفاق بیفتد، کار نکردن فن کولر گازی است.

خرابی موتور فن گردشی

به موتور فن گردشی، موتور فن دوال شفت نیز گفته می‌شود زیرا دو پروانه دارد که هر کدام، در یک سمت از موتور قرار دارد. انواع فن بلوور یکی از این دو پروانه وظیفه کاهش حرارت و خنک کردن کویل‌های چگالنده را بر عهده دارد و دیگری هوا را بر روی کویل‌های تبخیر کننده به گردش در می‌آورد.

قیمت پروانه فن کولر گازی

موتور فن گردشی برای انجام وظیفه خود به بیرینگ‌های خاصی مجهز است که ممکن است در اثر گذشت زمان شل، خمیده و یا حتی ساییده شوند. انواع فن بلوور برای اینکه از سالم بودن بیرینگ‌ها مطمئن باشید تنها کافیست که شفت موتور را بچرخانید؛ در صورتی که شفت‌ها لق بودند و یا در چرخیدن آزادانه مشکل داشتند، احتمالا نیاز است که موتور فن دوال شفت تعویض گردد.

خرابی برد رله

برد رله وظیفه فرمان‌دهی به دیگر اجزای کولر گازی و تامین ولتاژ مناسب آنها را بر عهده دارد. خرابی این برد می‌تواند منجر به عدم ارسال فرمان به کار کردن فن اسپیلت شود و انواع فن بلوور یا در تامین ولتاژ مناسب برای فن به مشکی بر بخورد. هر یک از این دو مورد می‌تواند در کار نکردن فن کولر گازی دخیل باشند.

سوختن خازن

خازن‌های موجود در کمپرسور با استفاده از یک پایه الکتریکی به کمپرسور نصب شده‌اند که سوختن آن عملکرد فن را با اختلال روبه رو می‌کند. به همین دلیل نیاز است با استفاده از یک مولتی‌متر از وجود جریان الکتریکی در آنها اظمینان خاصل کنیدو در انواع فن بلوور صورت لزوم برای تعویض آنها با نمایندگی کولر گازی خود تماس بگیرید.

خرابی ترمیستور

ترمیستور یک سنسور حرارتی است که وظیفه دارد دمای محیط، ، کمپرسور، لوله مسی های اواپراتور و کندانسور و را به دست آورد و به برد کولر گازی ارسال کند. انواع فن بلوور خرابی این سنسور حرارتی می‌تواند در عملکرد فن نیر موثر باشد.

خرابی ترموستات

ترموستات در کولر گازی وظیفه دارد تا هوای محیط را متعادل نگه دارد و به دمای مطلوب مورد نظر شما برساند. پس می‌توان نتیجه گرفت که فعالیت و یا عدم فعالیت کمپرسور توسط ترموستات نیز کنترل می‌شود. انواع فن بلوور در صورت خرابی ترموستات، اطلاعات اشتباهی به اسپیلت داده می‌شود که می‌تواند کار نکردن فن این وسیله را به همراه داشته باشد.

آسیب دیدن سوییچ چند وضعیتی

سوییچ چند وضعیتی سرعت چرخش و هوادهی فن کولر را با تغییر میزان برق ورودی به فن بر اساس نیاز کولر گازی تنظیم می‌کند. انواع فن بلوور آسیب دیدن و خراب شدن این سوییچ می‌تواند باعث کار نکردن فن کولر گازی شود.

کولر آبی

در ابتدا، برای این که بهتر به تفاوت کولر آبی و کولر گازی پی ببریم، لازم است که با تعریف جامعی از هردو مدل کولر و همچنین طرز کار آن‌ها برسیم. به همین دلیل، انواع فن بلوور در ادامه، به صورت مختصر در خصوص کولر گازی و کولر آبی توضیح داده شده است و روش کار هر کدام نیز توضیح داده شده است.

کولر

با وجود این که شاید دور از انتظار شما به نظر برسد، مدل گازی کولر با اختلاف زمانی نسبتا کمی پس از کولر آبی ساخته شد و به بازار معرفی شد. کولر گازی، با دریافت هوای گرم، آن را از داخل اتاق بیرون می‌کند و در واقع چرخه‌ی هوای داخل فضا را معکوس می‌کند تا هوا خنک‌تر شود.یکی از نکات جالبی که در خصوص بسیاری از مدل‌های کولر گازی، چه در گذشته و چه در زمان حال وجود دارد این است که این عملکرد بر اساس دمای فعلی اتاق می‌تواند تغییر کند.

کولرهای گازی به سه دسته یا کلاس تقسیم می‌شود

 • دسته اول که T1 نام دارد، مناسب مناطق گرمسیری است.
 • دسته دوم که با نام T2 نیز شناخته می‌شود، برای مناطق خنک مناسب است
 • دسته سوم یا T3 در مناطقی با آب و هوای معتدل کاربرد دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *