وبلاگ

افزایش طول عمر کولرگازی با 9 راه کار

طول عمر کولرگازی

طول عمر کولرگازی

کولرگازی یکی از مهم‌ترین وسایل سرمایشی و حتی گرمایشی می باشد. نکات بسیاری وجود دارد که می توان با انجام آن ها طول عمر کولرگازی را افزایش داد. در این مقاله قصد داریم شما را با روش هایی که طول عمر کولرگازی را افزایش می دهد آشنا سازیم؛

از آن جایی که کولرهای گازی در فصل تابستان معمولا به طور مستمر روشن می مانند لذا مصرف انرژی زیادی دارند و نمی توان در مصرف کم آن حساب باز کرد ولی می توان با رعایت نکات ساده میزان مصرف را به حداقل رسانید.

راه کارهای افزایش طول عمر کولرگازی

  1. سرویس کولرگازی

در مرحله اول باید به این نکته توجه کرد که کولر گازی حتما به طور مرتب سرویس شود. سرویس کولرگازی در زمان مناسب می‌تواند به شکل فوق العاده ای کیفیت و سپس طول عمر دستگاه را افزایش دهد.

طول عمر کولرگازی

  1. استفاده از کمپرسور مناسب

کمپرسور مهم ترین بخش کولرگازی می باشد. هر منطقه متناسب با آب و هوایی که دارد به کمپرسور مخصوصی نیاز دارد.

به عنوان مثال در مناطق گرمسیر بهتر است از کمپرسورهای پیستونی استفاده کرد.

  1. ارتباط کمپرسور و نور خورشید

خورشید و تابش نور آن می تواند در عملکرد کمپرسور تاثیر منفی بگذارد و در نهایت طول عمر آن رابه شکل محسوسی کاهش دهد. پس تا آن جایی که می توانید کمپرسور کولر گازی را نباید در معرض آفتاب قرار دهید. به این مسئله هم توجه داشته باشید که باید هوا به سادگی در کمپرسور جریان پیدا کند.

  1. کندانسور کولرگازی

علاوه بر کمپرسور، کندانسور وجود دارد که آن هم از اجزای اصلی کولرگازی ها به شمار می رود. تمیز نگه داشتن کندانسور موجب بهبود عملکرد آن شده و کاهش مصرف بی رویه انرژی را در پی خواهد داشت.  این کار نیز باعث افزایش طول عمر کولرگازی می شود.

کندانسور هم مانند کمپرسور باید در مکانی به دور از تابش آفتاب قرار بگیرد.

  1. محل نصب کولرگازی

کولرگازی حتما باید در محل مناسب نصب و راه اندازی شو. باید به هنگام نصب به این مورد توجه داشته باشید که فضای پشتی آن به قدر کافی مناسب باشد تا هوا جریان یابد. اگر جریان هوا به خوبی صورت گیرد، طول عمر کولرگازی نیز افزایش خواهد یافت.

طول عمر کولرگازی

 

  1. تعویض فیلتر

یکی دیگر از اجزای کولرگازی، فیلتر می باشد که باید به طور مرتب تعویض شود. به طور کلی هرکاری که موجب بهبود گردش هوا در کولرگازی شود باعث عملکرد بهتر آن شده و عمر کولر را افزایش می دهد.

برای آشنایی با نحوه شست و شوی قطعات مختلف کولرگازی می توانید به صفحه شستشوی قطعات کولرگازی مراجعه کنید.

  1. کاهش طبیعی دمای هوای محیط

حتما می دانید هرچقدر دمای محیط مورد نظر بیشتر بوده و هوای فضای داخل گرم تر باشد، فشار زیادی نیز بر کولر وارد می شود تا دمای محیط را به حداقل برساند و باعث خنک شدن آن شود. تحمیل فشار زیاد بر کولر باعث می شود توان زیادی را برای تغییر دمای محیط صرف کند.

بهتر است گرمای محیط را به شکل طبیعی نیز کاهش دهید تا کولر توان کمتری خرج کند. از جمله کارهایی که می توانید به این منظور انجام دهید می توان به خاموش کردن لامپ های اضافی و استفاده از هود هنگام آشپزی اشاره کرد.

نکته دیگری که مطرح است این است که بهتر است کولرگازی به اندازه کافی زمان استراحت داشته باشد. فعالیت مداوم و بدون وقفه منجر به کاهش بازده و افزایش مصرف انرژی می شود.

  1. قابلیت اینورتر کولرگازی

آن دسته از دستگاه هایی که دارای این قابلیت هستند، از کیفیت بالایی نیز برخوردارند. این توانایی باعث افزایش بازده کولرگازی، کاهش مصرف انرژی و بهبود عملکرد آن و در نهایت افزایش طول عمر کولرگازی می شود.

  1. استفاده از افراد باتجربه

در صورتی که کولرگازی تان دچار مشکل یا ایرادی شد، حتما از افراد متخصص برای تعمیر آن کمک بگیرید. هرگونه کوتاهی و بی احتیاطی منجر خواهد شد تا صدمات جبران ناپذیری به دستگاه وارد شود.

البته بسیاری از کارشناسان کولر گازی معتقدند که عمر مفید کولر گازی ها حدود 15 سال است. پس اگر بیشتر از 15 سال از خرید کولر گازی شما می گذرد بهتر است به جای تعمیر آن به فکر خرید یک کولر گازی جدید باشید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *