وبلاگ

آشنایی با ابزار کولرگازی

آشنایی با ابزار کولرگازی

آشنایی با ابزار کولرگازی

امروزه در هر خانه محل کاری کولرگازی وجود دارد. هرچقدر هم نگهداری و مراقبت از ابازر کولرگازی با دقت انجام شود، بازهم این احتمال وجود دارد که دستگاه نیاز به تعمیر داشته باشد.

به طور کلی نصب و تعمیر کولرگازی با استفاده از ابزار مخصوص به خود انجام می شود.

کولر گازی یکی از وسایل برقی پیچیده و حساس است که نصب آن باید با دقت انجام شود. برای نصب دقیق کولرهای گازی از ابزارهای مختلف استفاده می‌شود تا به دستگاه آسیب وارد نشود و به خوبی کار کند.

ابزار مورد نیاز برای نصب کولر گازی تنوع زیادی دارد و از  یک جعبه ابزار کامل تا دستگاه‌های مثل منیفولد و مولتی‌متر را شامل می‌شود. در این مقاله از آچارباز ابزارهای لازم برای نصب کولر گازی و کاربرد هر کدام برای برای شما توضیح می‌دهیم.

در این مقاله می خواهیم به توضیح ابزار موردنیاز برای نصب و تعمیر کولرگازی بپردازیم و به نوعی شما را ابزار کولرگازی آشنا کنیم؛

استفاده از ابزار نصب کولر گازی چه ضرورتی دارد؟‌

استفاده از ابزار نصب کولر گازی به این دلیل ضرورت دارد که باعث می‌شود مراحل نصب این دستگاه به طور دقیق و بدون هیچ گونه نقصی انجام شود. در صورت استفاده از ابزارهای نامناسب و غیر استاندارد مشکلات پیچیده‌ای در سیستم سرمایشی یا گرمایشی کولر گازی به وجود می‌آید.

از ابزارهای نصب کولر گازی برای تعمیر آن نیز استفاده می‌شود. استفاده از ابزار نامناسب نه تنها عملیات نصب بلکه عملیات تعمیر را نیز با اختلال مواجه خواهد کرد. این ابزارها شامل لوازم اندازه‌گیری، انواع مختلف تجهیزات برقراری اتصالات و لوازم برقراری ارتباط می‌باشند.

ظرافت و حساسیت بالای کولرهای گازی جدید باعث شده که تهیه ابزار نصب این دستگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

آشنایی با ابزار کولرگازی

یک نصاب حرفه‌ای کولر گازی همواره باید لیستی از ابزار مورد نیاز را تهیه کند تا در زمان نصب کولر گازی همه آن‌ها را به همراه داشته باشد. نصاب‌ها علاوه بر ابزار نصب، همیشه قطعات یدکی مورد نیاز کولر گازی را نیز به همراه خود دارند تا در صورت معیوب بودن و خرابی بعضی از قطعات کولر، آن‌ها را با قطعه جدید تعویض نمایند.

یک نصاب حرفه‌ای و زبده هم به تعمیر و هم به نصب کولر گازی تسلط بالایی دارد و با در اختیار داشتن همه ابزارهای مورد نیاز نصب کار خود را با سرعت بالایی انجام می‌دهد.

ابزارهای عمومی مورد نیاز برای نصب کولر گازی عبارتند از: سیم چین، آچار فرانسه، انبردست، پیچ‌گوشتی‌های دو سو و چهار سو، انبر قفلی، دم باریک، سیم لخت‌کن، متر، خط کش، چکش، سوهان، کیف ابزار و غیره. در ادامه مقاله ابزارهای تخصصی تعمیر یا نصب کولر گازی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.‌

 

آشنایی با ابزار کولرگازی : لوله بر مسی

کولر گازی یکی از دستگاه‌های تهویه مطبوع پرطرفدار است که برای سرد کردن یا گرم کردن محیط ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی مانند آپارتمان‌ها، مساجد، سالن‌های ورزشی، بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، فرودگاه‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی از کولر گازی‌های پیشرفته دارای سیستم کنترل رطوبت و ضدعفونی‌کننده‌ی هوا نیز هستند. اجزای کولر گازی شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، اواپراتور و لوله مویین می‌باشد. مزایای کولر گازی نسبت به کولرهای آبی بیشتر است و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی بالاتری دارد.

نصب مستقل در مکان‌های متفاوت، داشتن فیلترهای ضد حساسیت، ایجاد آلودگی کمتر، تنظیم خودکار دما، سر و صدای کم و عدم ایجاد آلودگی صوتی از مهمترین مزایای کولرهای گازی به شمار می‌رود. همچنین قیمت کولر گازی و مصرف انرژی در آن از کولرهای آبی بیشتر است.‌

ظرافت و نوع ساختار پیچیده کولرهای گازی باعث شده که نصب این دستگاه با ابزار و وسایل خاصی امکان‌پذیر باشد. استفاده از ابزار نامناسب فرآیند نصب کولر گازی را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد. ابزار نصب کولر گازی به دو گروه ابزارهای عمومی و تخصصی تقسیم می‌شود.

به عنوان رابط بین یونیت داخلی و خارجی کولر های گازی به شمار می روند. برای استفاده از لوله های مسی لازم است با لوله بر  مسی آن ها در اندازه های مناسب بریده شوند. برش لوله های مسی باید با احتیاط انجام شود تا بدون له شدگی این کار صورت بگیرد. لوله های سی در سه تیپ مختلف با ابعاد گوناگون ساخته و تولید می شوند. هر کدام از این تیپ ها در ضخامت متفاوت از دیگری وجود دارند. لوله های مسی که بیشترین ضخامت را دارا باشند در کارهای بیمارستانی که از حساسیت بالایی برخوردار است، استفاده می شوند.

آشنایی با ابزار کولرگازیبا توجه به هدایت الکتریکی و حرارتی فوق العاده مس، کاربرد لوله مسی در دو دسته تقسیم بندی می شود.

 1. انتقال جریان الکتریکی

 2. انتقال حرارت

شباهت نوع مسی به نوع آهنی به حد زیادی است و تنها تفاوت شان اندازه کوچک شان است.

آشنایی با ابزار کولرگازی : مولتی متر( Multimeter)

مولتی متر یا آوومتر یک وسیله اندازه گیری به شمار می رود که کاربدر آن اندازه گیری کمیت های الکتریکی از قبیل جریان و ولتاژ است.

البته برخی از مولتی متر ها می توانند ظرفیت خازن ها و فرکانس سیگنال متناوب را نیز اندازه گیری کنند. کاربرد دیگر مولتی متر ها این است که می توانند اتصال مدارها و پایه های  دیود ها و ترانزیستور ها را بررسی کرده و سلامت شان را نیز تشخیص داد.

آشنایی با ابزار کولرگازی : پرچ کن

از پرچ کن یا لاله کن همان طور که از اسمش پیداست، به منظور لاله کردن لوله های مسی گوناگون استفاده می شود. پرچ کن در دو مدل دستی و برقی موجود است.

در واقع بعد از اینکه لوله های مسی در اندازه های مختلف بریده شدند نیاز به پرچ کردن آن ها می شود تا آماده پیچ و مهره شدن شوند.

پرچ‌کن جغجغه ای ولو

آشنایی با ابزار کولرگازی

آشنایی با ابزار کولرگازی : گیج فشار(منیفولد سرویس)

گیج فشار وسیله ای است که از آن برای اندازه گیری فشار سیال استفاده می شود. همچنین برای تنظیم فشارمایع در ماشین هایی که با قدرت مایع کار می کنند نیز از گیج فشار استفاده می شود. با وجود گیج فشار از عدم ایجاد تغییرات فشاری و نشتی اطمینان حاصل خواهید کرد.

گیج فشار نیز دارای تنوع زیادی می باشد که برای تنظیم فشار گاز منیفولد از یک گیج متناسب باید استفاده کرد.

آشنایی با ابزار کولرگازی : پمپ وکیوم

این وسیله برای ایجاد کردن وکیوم نیاز است. ابن پمپ تنوع زیادی دارد که هر یک نیز کاربرد مخصوص خود را دارند. در حقیقت پمپ وکیوم با توجه به ظرفیت جریان، فشار، تعمیر، نگهداری  و هزینه در کاربرد های مختلف برای ایجاد وکیوم مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ وکیوم 225 ولو مدل VE225N

پمپ وکیوم 225 ولو مدل VE225N

دسته بندی پمپ وکیوم

 1. ساختاری:

 • آبی
 • روغنی
 1. فشاری:

 • پمپ های اولیه
 • پمپ های ثانویه -تقویت کننده-

سیستم ایجاد وکیوم براساس محدوده فشار

 • خلاء پایین: فشار تا 1 تور
 •  متوسط: فشار از 1 تا 3- 10 تور
 • بالا: فشار از 3- 10 تا 7- 10 تور
 • فوق العاده بالا: فشار از 7- 10 تا 11- 10 تور
 • بی نهایت بالا: فشار کمتر از11- 10 تور

آشنایی با ابزار کولرگازی : مانومتر

مانومتر یکی دیگر از دستگاه اندازه گیری فشار به شمار می رود. فشار سنجی است که فشارگاز موجود در ظرف را اندازه گیری می کند.

یکی از بخش های مهم آن لوله بر نام دارد. این نوع فشار سنج ها توانایی این را دارند که از 30 الی 50000 پوند بر اینچ مربع را اندازه گیری کنند.

مانومتر ها در انواع مختلفی وجود دارند که به منظور اندازه گیری فشار در سیستم کولر گازی به کار می رود.

آشنایی با ابزار کولرگازی : انواع مانومتر

 • روغنی
 • عقربه ای
 • دیجیتال
 • دیافراگمی

 

آشنایی با ابزار کولرگازی : خم کن لوله مسی

خم کن لوله مسی برای خم کردن لوله مسی در سرلوله ها و لوله های لاله شده (پرچ شده) استفاده می شود. این خم شدن لوله باید طوری انجام شود که در سطح مقطع لوله تغییر ایجاد نکند.

در نصب و تعمیر کولرگازی این ابزار بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. درواقع شما باید در جاهایی لوله مسی را خم کنید تا بتوان انتقال لوله ها انجام شود.

آشنایی با ابزار کولرگازی : ترمومتر

برای اندازه گیری دما از دستگاهی به نام ترمومتر استفاده می شود.

آشنایی با ابزار کولرگازی : انواع آچار

برای بستن پیچ های چهارپایه، کندانسور و یونیت داخلی.

آشنایی با ابزار کولرگازی : انبردست

این ابزار برای بستن بست و سیم پیچی کاربرد دارد.

آشنایی با ابزار کولرگازی : پیچ گوشتی

از پیچ گوشتی به منظور بستن انواع پیچ دو سو و چهارسو مورد استفاده قرار میگیرد.

ابزارهای ساده مورد نیاز برای نصب کولر گازی

ابزار مورد نیاز برای نصب کولر گازی ، شامل ابزارهای ساده هم می‌شود. این ابزارها عبارتند از:

 • پیچ گوشتی دوسو و چهارسو
 • آچار لوله‌گیر
 • انبردست
 • اره آهن‌بر
 • جعبه بوکس
 • آچار فرانسه
 • سیم لخت‌کن
 • دم‌باریک
 • چکش
 • دریل و مته

در فرایند نصب و تعمیر کولر های گازی باید از لوازم و ابزار گوناگونی استفاده کرد که هر کدام وظیفه ی خاصی بر عهده دارند و استفاده از ابزار جایگزین می تواند خطر آفرین باشد و یا حداقل به خرابی دستگاه منجر شود.

علاوه بر ابزار هایی که در بالا ذکر شد برای نصب و تعمیر کولر گازی ابزارهای دیگری همچون ابزار جوشکاری لوله ی مسی، دریل، انواع فنر خم کن، الماس شیشه بر، گشاد کن لوله ها،کپسول گاز ازت، سنگ فرز، تراز، سیم برنجی و مسی مایع توزن و غیره وجود دارند که هر کدام باید به جا و در محل خود استفاده شود.

در صورت نیاز به عیب یابی و تعمیر کولر گازی خود می توانید با مراجعه به مقاله تعمیر کولر گازی به جواب سئوالات خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *