وبلاگ

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

قطعا شما هم مثل افراد دیگر با کولرها و انواع آن آشنایی عمومی دارید ولی دانستن موضوعات و کارایی تخصصی آن را هر کسی نمی داند و با مطالعه درباره آن ها و به دست آوردن تجربه و مهارت در آن ها می توان به آن رسید. فن کولرگازی یکی از قطعات مهم کولرگازی است که کارایی مخصوص به خود را دارد.

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

آشنایی با فن کولرگازی

برخی تصور می کنند فن موجود در کولرهای گازی همان فن موجود در پنکه ها و سیستم های تهویه دیگر موجود در بازار است ولی این تصور اشتباه است چرا که هر یک از فن ها با هم تفاوت دارند.

در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با فن کولرگازی و نحوه مصرف آن آشنا کنیم؛

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

نقش فن در کولرهای گازی

وظیفه فن این است که در زمان روشن بودن کولرگازی هوای لازم برای چرخیدن در دستگاه را تامین می کند. در واقع فن هوای گرم را به داخل می کشد و هوای سرد را به بیرون منتقل می کند.

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

انواع فن در کولرهای گازی

کولرهای گازی دارای دو فن داخلی و خارجی هستند که دانستن اطلاعاتی درباره هریک از آن ها ضروری است و می تواند هنگام عیب یابی و رفع مشکل، کمک کننده باشد.

برای دیدن انواع فن کولرگازی به خرید فن مراجعه کنید.

حالت فن (fan mode) در کولرگازی

اگر کمپرسور کولر در حالت خاموش باشد فن به شکل مداوم و بدون قطعی به کار خود می پردازد  این عمل باعث می شود مصرف برق و انرژی به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند البته با این کار کولرهای گازی خنک کنندگی لازم را نخواهند داشت ولی با این کار به تصفیه هوا کمک خواهد شد و دما کاهش می یابد. این همان حالت فن یا فن مود می باشد.

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ زمانی که کولرگازی در حالت فن مود قرار بگیرد بلوور تحت کنترل قرار می گیرد و هوا را در فضا پخش می کند.

حالت اتوماتیک (AUTO) هم همان حالت خودکار است که فن به شکل خودکار در زمان عمل خنک کنندگی سیستم روشن می شود.

مصرف برق کولرگازی در حالت فن

زمانی که کولرهای گازی در حالت فن قرار بگیرند برای چرخش حدود 150 وات انرژی مصرف می کند. در حالت عادی حدود 1000 وات انرژی مصرف می کند. البته این تفاوت انرژی به عوامل مختلفی از جمله درجه سردسازی یونیت هم بستگی دارد.

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ به طور کلی حالت فن یا فن مود انرژی کمتری در انتها مصرف می کند ولی استفاده از پنکه از نظر مصرف برقی و انرژی به صرفه تر از استفاده از کولرهای گازی در حالت فن است چرا که میزان هوایی که به داخل می کشد بیشتر است. فضای اتاق حتی اگر خیلی گرم و کوچک باشد به خنک کردن محیط بپردازد.

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر های گازی و رفتن به حالت مود

 • یخ زدگی کندانسور

کندانسور کولرگازی ممکن است در شرایط مختلفی مثل آلودگی فیلترها، نشتی مبرد، سرد شدن ناگهانی هوا و خرابی ترموستات به طور ناگهانی یخ بزند. این کار باعث می شود کولر بعد از روشن شدن خاموش شود و به حالت فن برود.

راه حلی که برای رفع این مشکل مطرح می شود سرویس دهی منظم کولر است تا از یخ زدگی آن جلوگیری شود.

 • مشکل برق در دستگاه

زمانی که تنظیمات سیستمی برق به درستی صورت نگرفته باشد، سیستم به درستی برق کافی را برای روشن ماندن کولر دریافت نمی کند و موجب خاموش شدن کولر بلافاصله بعد از روشن شدن آن شده و به حالت فن می رود.

 • کثیفی اواپراتور

در صورتی که کویل یا اواپراتور کثیف و آلوده باشد قابلیت جذب هوای گرم را از دست داده و نتیجه کارکرد متوقف می شود.

 • خرابی کمپرسور

عوامل مختلفی مانند کثیفی فیلتر، یخ زدگی کندانسور و اواپراتور و نشتی گاز مبرد می تواند موجب داغ شدن کمپرسور و در نهایت خراب شدن آن شود. هرگونه وقفه در کار کمپرسور سبب از کارافتادن و خاموش شدن آن می شود.

 • مسدود شدن مسیر حرکت آب

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است موجب خاموش شدن ناگهانی کولر و رفتن به حالت مود شود، مسدود شدن لوله های آب است. این لوله ها رطوبتی که از محیط جذب شده است را به یونیت خارجی برده و از اتاق بیرون می کنند. این لوله ها ممکن است در اثر کثیفی و گرد و غبار مسدود شوند و به این ترتیب کولر روی حالت فن قرار بگیرد.

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ نحوه کارکردن فن کولرگازی در پنل های داخلی و خارجی

فن کندانسور دارای 3 الی 4 پروانه است که به وسیله موتورفن حرکت می کند. گاز مبرد به دلیل منبسط شدن گرم شده و از طریق فن کندانسور به قسمتی خارجی هدایت شده و کندانسور را خنک می کند. در صورتی که گرمای بیش از حدی به وجود بیاید ممکن است آسیب های جدی به سیم پیچ های کمپرسور وارد کند. بنابراین فن کولرگازی نقش کم کردن دمای مبرد را دارد تا سرمایش آن تا حد زیادی حفظ شود.

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ در واقع با حرکت کردن پروانه در فن، هوا به قست های داخلی کشیده می شود تا دمای موتور کم شده و گرمای آن گرفته شود.

چه عواملی باعث از کار افتادن فن کولرگازی در کندانسور می شود؟

 • خرابی خازن
 • خرابی موتور فن و وجود ایراداتی مثل سوختگی و مستهلک شدن در آن
 • معیوب بودن رله برد ( تقسیم ولتاژ به درستی صورت نگیرد)
 • خرابی برد فرمان ( در این حالت دستوری از جانب آن برای کارکردن موتور فرستاده نمی شود)
 • نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که گرم شدن بیش از حد موتور فن باعث آسیب رسیدن به آن می شود. پس باید عواملی که منجر به این اتفاق می شوند را عیب یابی و از وقوع آن جلوگیری کرد.فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

چه عواملی که باعث گرم شدن فن کندانسور می شود؟

 • خاموش کردن زیاد کمپرسور
 • شکستگی پروانه
 • نیم سوز شدن کمپرسور
 • کثیفی کندانسور
 • انتخاب کردن نادرست حجم موتور نسبت به فضای موجود
 • توجه نکردن به مکان نصب کندانسور و عدم جریان مناسب هوا

در صورتی که هر یک از عوامل بالا باعث افزایش دما در کندانسور شود این کار باعث می شود به فن کندانسور آسیب برسد. در صورت بروز مشکل حتما با یک متخصص و تعمیرکار مشکل خود را مطرح کرده و در خصوص حل آن مشورت کنید.

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

چه عواملی باعث از کار افتادگی فن کولرگازی در پنل داخلی می شود؟

 • خرابی سنسور دما
 • کثیفی یا خرابی موتور بلوور فن اسپلیت (سوختگی سیم پیچ ها و یا ساییدگی بلبرینگ داخلی)
 • عیب و ایراد در سوئیچ چند حالته

چه عواملی باعث ایجاد صدا در فن کولرگازی می شود؟

از آن جایی که کولرگازی از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده است. در قسمت پنل خارجی کمپرسور قرار گرفته است که در صورت استهلاک باعث ایجاد صدای گوش خراش و لرزش می شود.

دلایل ایجاد صدا در پنل خارجی

 • تراز نبودن کولرگازی

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ در صورتی که پنل خارجی به درستی نصب نشده باشد و در یک خط تراز نشده باشد باعث ایجاد سرو صدا می شود.

 • عدم روغن کاری و نشت روغن از کمپرسور

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ در صورتی که کمپرسور روغن کاری نشده باشد و یا بیش از حد روغن کاری شود نیز موجب ایجاد سرو صدا خواهد شد.

اگر هم کمپرسور بیش ازحد روغنکاری شود، نشتی روغن موجب ایجاد سروصدا می­شود.

 • شکستگی پره فن

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ اگر شی ای داخل فن قرار بگیرد و باعث شکستگی پره فن شود نیز منجر به تولید سر و صدای زیاد خواهد شد.

 • گیر کردن شی در کندانسور

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ ممکن است گیر کردن اشیا داخل کندانسور منجر به ایجاد سر و صدا در آن شود.

 • لق شدن پایه ها در کندانسور

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ هرگونه شکستگی و لق شدن پایه ها نیز ممکن است باعث ایجاد شدن سر و صدا شود.

 • ضربه دیدگی در بدنه کمپرسور

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ هنگام نصب اسپلیت ممکن سات پنل خارجی دچار ضرب دیدگی شود و این مورد باعث ایجاد شدن صدای زیاد هنگام روشن کردن دستگاه شود.

 • موتورفن دوشفت

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ در موتور فن قسمت هایی وجود دارد به نام یاتاقانها که باید روغن کاری شوند تا سروصدایی ایجاد نشود.

 • موتور فن

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ موتور فن در صورت خراب شدن نیز ایجاد سرو صدا می کند که باید به طور کامل عیب آن بررسی شود.

دلایل ایجاد صدا در پنل خارجی

 • فن بلوور

شل یا سفت بودن فن بلوور نیز ممکن است باعث ایجاد سرو صدا در پنل داخلی شود.

 • معیوب بودن موتور فن بلوور

سرو صدای زیاد در فن بلوور ممکن است ناشی از معیوب شدن باشد پس باید تعویض شود.

 • شل بودن قاب جلوی پنل کولرگازی

اگر پیچ های قاب پنل کولرگازی به درستی بسته نشده باشد (در اصطلاح شل باشد) باید روغن کاری انجام شود. شل بودن قاب، هردو پنل را تحت تاثیر قرار داده و باعث آسیب رساندن به آن می شود.

نقش فن در کولر گازی

فن، هوایی را که در زمان روشن بودن دستگاه باید در آن بچرخد تامین می‌کند. این فن است که هوای گرم اتاق را به داخل یونیت می‌‍کشد و هوای سرد را به اتاق پرتاب می‌کند. کولر‌های گازی یا فن خارجی دارند یا فن داخلی، که خرابی هر کدامشان می‌تواند دستگاه را با مشکلات زیادی مواجه کند.

حالت فن(fan mode) در کولر گازی چیست؟

اگر کمپرسور کولر خاموش باشد، فن بدون هیچ قطعی به‌طور مداوم کار کند. این حالت مصرف برق شما را به شدت پایین می‌آورد، اما کولرگازی شما خنک‌کنندگی چندانی ندارد. البته حالت فن به تسویه هوا کمک می‌کند و دما را کمی پایین می‌آورد، که به این فرایند حالت فن می‌گویند. وقتی کولر گازی شما در حالت فن قرار بگیرد بلوور یا هواپاش شما تحت کنترل قرار می‌گیرد. بلوور در واقع قسمتی است که هوا را در فضای شما پخش می‌کند. حالت AUTO در کولر گازی شما یعنی فن به‌صورت خودکار و تنها وقتی که سیستم در حال خنک کردن یا گرم کردن فضاست روشن می‌شود.

چرا نباید از حالت فن کولر اسپلیت استفاده کنیم؟

صرفه جویی در هزینه یکی از بارزترین دلایل استفاده از کولر گازی در حالت فن است. همانطور که احتمالاً حدس زده اید، وقتی به طور مداوم از کولر گازی استفاده کنید، انرژی زیادی را صرف روشن نگه داشتن کولر گازی می شود. در نتیجه، شما هزینه های زیادی را برای روشن بودن کولر گازی، باید پرداخت کنید.

برخی از مردم تصور می کنند استفاده از کولر گازی روی فن، در هزینه های خود صرفه جویی می کنند. اگرچه درست است که فن به تنهایی انرژی کمتری نسبت به حالت سرمایشی کولر گازی مصرف می کند، اما باز هم روشن بودن آن قطعاً برای شما شامل هزینه هایی نیز می شود.

کارکردن مداوم فن نیز نیازهای تعمیر و نگهداری سیستم شما را افزایش می دهد. به این دلیل که هرچه فن بیشتری کار کنید، فیلتر شما سریعتر مسدود و خراب می شود. اگرچه تعویض فیلتر لزوماً کار سخت و هزینه بری نیست، اما باید به خاطر داشته باشید که فراموش کردن آن، ممکن است به سیستم آسیب وارد کند. یک فیلتر مسدود شده سیستم را مجبور می کند تا بیشتر کار کند تا خانه شما خنک شود. اگر مرتباً فیلتر را تغییر ندهید، این کاهش کارایی ممکن است باعث خراب شدن سیستم کولر گازی (و مصرف برق بیشتر) شود.

در حقیقت، همیشه استفاده از حالت فن کولر اسپلیت در ماه های گرم ممکن است منجر به ورود هوای گرم به خانه شما شود. فن گاهی می تواند هوای گرم و مرطوب را از خارج وارد کند. علاوه بر این مواردی وجود دارد که هوای گرم در مجاری اتاق زیر شیروانی جمع می شود. کارکردن فن می تواند آن هوا را نیز به داخل بکشاند . .فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

نتیجه؟ خانه شما شرایط مطلوبی از نظر آب و هوا نخواهد داشت و اینجاست که شما برای خنک کردن خانه درجه کولر گازی را بیشتر کرده و فشار بیشتری به این سیستم وارد می کنید. مجدداً می گویم، هرچه فشار بیشتری روی سیستم تهویه مطبوع خود وارد کنید، احتمال ماندن در بهترین حالت ممکن تا زمانی که به حالت ایده آل برسید، برای شما شامل مصرف انرژی بیشتری می شود.فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟

مصرف برق کولر گازی در حالت فن چقدر است؟

وقتی یونیت کولر گازی شما روی حالت فن قرار بگیرد برای چرخش حدود ۱۵۰ وات انرژی مصرف می‌کند، در حالی که وقتی در حالت عادی کار کردنش باشد، حدود ۱۰۰۰ وات انرژی مصرف می‌کند، اما در واقع این تفاوت مصرف انرژی به عوامل متعدد دیگری مانند درجه سردسازی یونیت هم بستگی دارد.

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ اگر یونیت روی حالت سردسازی فوری باشد، تفاوت انرژی مصرفی، چندان زیاد نخواهد بود، با این حال، حالت فن هنوز هم کمتر انرژی مصرف می‌کند. وقتی کولرگازی روی فن قرار گرفت، کارکردش را در مقایسه با فن عادی در نظر بگیرید.

بهترین نکات و تکنیک ها برای استفاده از کولر گازی روی حالت فن

همانطور که مشاهده می کنید، برای کارکردن فن کولر گازی دلایلی وجود دارد، اما مطمئناً دلیل مطمئنی برای آن، وجود ندارد. هنگام تصمیم گیری درباره اینکه آیا باید فن خود را روشن نگه دارید، باید تنظیمات ویژه ای برای دستگاه خود در نظر بگیرید.6037e1981695eN - فروش قطعات و لوازم یدکی برودتی کولری یخچالی و سردخانه - آرادبرودت

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ به عنوان مثال، شاید شما حساسیت شدید داشته باشید. بعد از مداوم نگه داشتن فن برای مدت طولانی، ممکن است متوجه شوید راحتی شما به طور قابل توجهی افزایش می یابد. در این صورت، حتی اگر خود تهویه هوا کار نکند، ارزش استفاده از فن گرمایش و سرمایش را دارد. در حالی که شما احتمالاً در طول سال قبض بیشتری پرداخت خواهید کرد، راحتی بیشتر ممکن است ارزش آن را داشته باشد.

از طرف دیگر، شاید متوجه شوید که کارکردن فن اغلب در راحتی شما تأثیر ندارد و نیازهای اضافی تعمیر و نگهداری کولر گازی ارزش حداقل اثر را ندارند. بنابراین ، شما انتخاب می کنید که فن دمنده خود را به طور مداوم اجرا نکنید.

چرا کولر گازی پس از روشن کردن، ناگهان خاموش شده و روی فن می رود؟

یخ زدگی کندانسور

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ کندانسور کولر گازی می تواند به دلایلی مانند آلودگی فیلترها، نشتی مبرد، خرابی ترموستات و سرد شدن به یکباره هوا یخ بزند. اگر کندانسور کولر یخ بزند، کولر بالافاصله بعد از روشن‌شدن خاموش می‌شود و در حالت فن قرار می‌گیرد. برای حل این مشکل، کولرتان را به شکل منظم سرویس کنید، تا اگر مشکل یخ‎زدگی داشته باشد، رفع شود.

وجود مشکل در برق دستگاه

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ اگر سیستم برق دستگاه تنظیم نشده باشد، سیستم برق کافی و لازم برای روشن ماندن دریافت نمی کند. یعنی خازن استارتر دستگاه با برق کم روشن شده و شروع به کار می کند، ولی برای ادامه کار کمبود موجب می شود که کولرگازی خود به خود خاموش شده و در حالت فن قرار  گیرد.

کثیفی اواپراتور یا کویل

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ اگر کویل یا اواپراتور آلوده باشند، اواپراتور قابیت جذب هوای گرم را از دست داده در نتیجه کار کرد آن متوقف می شود.

خرابی کمپرسور

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ مواردی چون کثیفی فیلتر، یخ زدگی کندانسور و یا اواپراتور، نشتی گاز مبرد نیز می توانند سبب داغ شدن کمپرسور و خرابی آن شود. اگر وقفه ای در کار کمپرسور ایجاد شود، سبب از کار افتادن و خاموشی کولر گازی میشود. برای تعمیر خرابی کمپرسور حتما از متخصص تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.

مسدود شدن مسیر حرکت آب

فن کولرگازی چه ویژگی هایی دارد؟ یکی از دیگر دلایل روشن ماندن فن در کولر گازی، مسدود شدن لوله‌های آب است. این لوله‌ها رطوبت جذب شده از محیط را به یونیت خارجی برده و از اتاق خارج کنند. گاهی اوقات این لوله‌ها توسط گردوخاک یا جرم پوشیده می‌شود. وقتی لوله‎ها مسدود شوند، کولر خاموش شده و روی حالت فن قرار می‌گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *